Sırrı ortaya çıktı: Sarımsak böyle kullanılırsa antibiyotik oranı 2 kat artıyor

Sarımsak Türkiye'deki birçok insan tarafından tüketiliyor. Çünkü pek çok farklı yemeğin içerisine eklenebiliyor. Öte yandan İbn-i Sina asırlar öncesinden sarımsağın közlenerek tüketilmesini önermişti. Çünkü İbn-i Sina'nın da önerdiği közlenmiş sarımsak, içindeki antibiyotik oranını 2 kat artırabiliyor. Detaylar haberimizde…

İbn-i Sina asırlar öncesinden yazdığı şifa kitaplarında birçok farklı besine değindi. Ayrıca ünlü hekim, sarımsaktan da bahsetti. İbn-i Sina asırlar öncesinden yaptığı sarımsak önerisinde, közlenerek tüketilmesini tavsiye etti.

İBN-İ SİNA ÖNERDİ: KÖZLEŞMİŞ SARIMSAK

İbn-i Sina asırlar öncesinden közlenmiş sarımsak tavsiyesinde bulundu. Nitekim sarımsağın közlenerek tüketildiğinde, antibiyotik oranını adeta 2 kat artırdığı söyleniyor.

Öte yandan ısıya bağlı artan antibiyotik, vücuttaki kanı yağlardan arındırarak kötü kolesterol seviyesini düşürmede yardımcı olabiliyor. Bunun sonucunda ise kalp ve damalarından daha sağlıklı bir şekilde çalışmasında faydalı olabiliyor.

Ayrıca İbn-i Sina'nın da tavsiye ettiği közlenmiş sarımsağın faydalarından birkaçı aşağıda yer alıyor.

Közlenmiş sarımsak, kan dolaşımını dengeleyerek kalp ritminin düzenlenmesinde yardımcı olabiliyor.

Kalp ritmi düzgün çalışan bir vücut sisteminde, sinir hücreleri daha verimli olabiliyor.

Közlenmiş sarımsak, kabızlık sorunu yaşayan kişiler için tavsiye edilebiliyor.

İbn-i Sina'nın da tavsiye ettiği közlenmiş sarımsak, vücuttaki tüm enfeksiyon ve iltihaba karşı yardımcı olabiliyor.

Vücuttaki yağ depolarının hızla yakılmasında faydalı olabiliyor.

Not: İbn-i Sina'nın da önerdiği közlenmiş sarımsak, alerji etkisi oluşabilecek veya farklı bir sağlık rahatsızlığı geçirme riski bulunan kişiler tarafından tüketilmemeli. Bu kişilerin uzman bir doktora danışarak tercih etmeleri gerekir.

  • ibni sina
  • sarımsak
  • közleşmiş sarımsak
  • antibiyotik
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın