Justin Bieber'ın yakalandığı beyin hastalığı Ramsay Hunt sendromuna dikkat

Uzmanlar, sinirlere ve beyin damarlarına yayılan Ramsay Hunt sendromuna karşı uyardı. Kanadalı şarkıcı Justin Bieber'ın yakalandığı bu sendrom baş dönmesini, vertigoyu ve dengesizliği de beraberinde getiriyor. Peki, Ramsay Hunt sendromu kimlerde görülüyor? Ramsay Hunt sendromunun tedavisi var mı? Yanıtlar haberimizde...

Justin Bieber'ın yakalandığı beyin hastalığı Ramsay Hunt sendromuna dikkat

AA

Kanadalı şarkıcı Justin Bieber'ın yakalandığı Ramsay Hunt sendromu son günlerde araştırılmaya başlandı. Çünkü bu sendrom doğrudan beyinle alakalı. Nöroloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Nicer Korkut Bıçak, Ramsay Hunt sendromunun erken tedavisine başlanmadığı takdirde diğer sinirlere ve hatta beyin damarlarına da yayılım olabileceğini kaydetti.

AA'da yer alan habere göre Dr. Öğr. Üyesi Nicer Korkut Bıçak, Kanadalı şarkıcı Justin Bieber'ın yakalandığı, kulağındaki sinirleri etkileyen Ramsay Hunt Sendromu hakkında bilgi verdi.

RAMSAY HUNT SENDROMU BELİRTİLERİ

Hastalığın iyileşme sürecinin hastalığın şiddeti ve kişinin bağışıklık sistemi ile yakın alakası olduğunu belirten Bıçak, bu süreçte özellikle uygun tedavinin yanı sıra bağışıklığın güçlendirilmesine de önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Dr. Öğr. Üyesi Bıçak, şunları kaydetti:

"Sinir ganglionlarında yıllarca latent olarak kalan varicella zoster yani suçiçeği virüsünün özellikle bağışıklık sisteminin zayıfladığı kişilerde tekrar aktive olması ile gelişen bir hastalıktır. Varicella zoster enfeksiyonunun önemli bir komplikasyonudur. Klasik olarak kulak içinde ve çevresinde vezikül (kabarcık) şeklinde döküntüler, şiddetli kulak ağrısı belirgindir. Aynı tarafta yüz felci, tat almada bozukluk, işitme anormallikleri (kulak çınlaması, seslerin normalden daha yüksek algılanması olan hiperakuzi veya duymada azalma ve göz yaşarması tabloya hakimdir. Denge sinirinin de etkilenmesi nedeniyle baş dönmesi, vertigo ve dengesizliğinde görülebilir. Şiddetli olduğu veya tedavi edilmediği durumlarda diğer sinirlere ve hatta beyin damarlarına da yayılım olabilir."

KİMLER YAKALANIYOR?

Bağışıklık siteminin zayıfladığı aşırı stres, malignite, immun sistemi baskılayıcı ilaç kullanan transplant hastaları gibi kişilerin yanı sıra yaşlılar daha yatkın olduğunu belirten Bıçak, şöyle devam etti:

"Özellikle bu kişilerin bağışıklık sitemini güçlendirilmesine özellikle dikkat etmelidirler. Ağızdan veya damardan alınan ilaç tedavileri ile tedavisi mümkündür ancak yaşın ileri olması, ek kronik hastalıklarının olması tedavi başarısını olumsuz etkiler. Tedavi ne kadar erken başlanırsa yanıt o denli yüksektir."
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın