Kilo vermek için bu baharatlara yer açın

Baharatlar özellikle kış aylarında yemeklerin hem şifası hem lezzeti anlamına gelir. Peki, kilo verdiren baharatları biliyor musunuz? Boğaz ağrısından zayıflamaya kadar etkili olan baharatlar haberimizde...

Kilo vermek için bu baharatlara yer açın

Doğru baharatları beslenmenize dahil ederek kilo verebilirsiniz. Ayrıca baharatlar boğaz ağrısı, balgam ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara da şifa. Gaz problemini nane çözerken bir tatlı kaşığı tarçın şeker hastalarına iyi geliyor. İşte kilo verdiren baharatların faydaları...

KIRMIZIBİBER

İçindeki kapsaisin isimli maddenin, metabolizmayı hızlandıracağı ve kilo vermeyi kolaylaştıracağı biliniyor. Ayrıca kırmızıbiberin boşaltım sistemine iyi geldiği ve bağırsak hareketlerini de artırarak kabızlığa karşı iyi bir çözüm olabileceği düşünülüyor, ancak aktif hemoroid sorunu olanların dikkatli olmasında fayda var.

KARABİBER

Karabiberin grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda vücut direncini artırdığı biliniyor. Özellikle çorbaların içine bolca eklendiğinde vücutta rahatlama yapıyor. Boğaz ağrısında nane ile birlikte çay olarak içildiğinde boğazdaki lokal mikroplara tesir ediyor ve boğaz ağrısına gargara etkisi yapıyor.

TARÇIN

Tarçın vücudun şeker ihtiyacını azaltır. Özellikle şeker hastalarında veya insülin direnci olanlarda meyvelerin üzerine bir tatlı kaşığı olarak eklendiğinde metabolizma üzerine olumlu etki yapar. Ağız kokusuna birebir olan karanfille birlikte rulo tarçın olarak kaynatılıp içildiğinde şeker isteğini köreltir. Karanfili sade olarak çiğnemek de ağız mukozasındaki yaraları iyileştirir ve ağız sağlığına katkıda bulunur.

ZENCEFİL

Zencefil çok güçlü bir anti-oksidandır. Hücrelerin içinde oluşan zararlı maddelerden vücudu korur. Bal ile karıştırılarak boğaz ağrılarına çok iyi gelir. Ağızda çıkan aftlara lokal olarak uygulanabilir.

ZERDEÇAL

Zerdeçal bağışıklığı güçlendirir. Zerdeçalda bolca bulunan demir, manganez ve C vitamini hafıza üzerine çok güçlü etkiye sahiptir. Kalp damar hastalıkları üzerine olumlu etkisi vardır. O nedenle balınıza, reçelinize zerdeçal eklemeyi ihmal etmeyin. Zencefil de aynı şekilde bağışıklık üzerine çok etkilidir. Gribe ve soğuk algınlığına birebir gelir. Mide-bağırsak üzerine rahatlatıcı etkisi vardır.

GAZ PROBLEMİNE NANELİ TARİF

Gaz problemi ve hazımsızlığı sık yaşayanlara çay olarak içilmesi önerilir. 1 yemek kaşığı nane, 1 yemek kaşığı rezene ve birkaç parça zencefili demleyip yemeklerden sonra içebilirsiniz.

BAHARAT ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Baharatları satın alırken ambalajlı ve az satın almak en doğrusudur. Açıkta ve nemli ortamda tutulan baharatlar küflenebilir ve tazeliğini kaybeder.

Satın alınan baharatlar ya cam bir saklama kabında ya da nem geçirmez buzdolabı naylon poşetlerinde saklanabilir.

Mutfağın en serin yerinde karanlıkta ve ocaktan uzakta tutmakta fayda var. Mümkünse buzdolabı kapağında saklamak en doğrusudur.

EDHO'da hangi karaktersin?

  • baharat
  • baharatın faydaları
  • kilo verdiren baharat
  • hangi baharat neye iyi
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın