Fransız ve İtalyan ürünlerine rakip! Üreticiye kazandırıyor

Karaman'ın meşhur Divle obruk peyniri klasik peynirlerin 3-4 katı fiyatına satılıyor. Fransız ve İtalyan peynirlerine rakip olan bu peynir 36 metre derinlikte mağarada bekliyor. İşte dünyaca ün kazanan Divle obruk peynirinin üretim aşamaları…

Fransız ve İtalyan ürünlerine rakip! Üreticiye kazandırıyor

Karaman'ın meşhur Divle obruk peyniri hem kazandırıyor hem de lezzetiyle dünyaya adını duyuruyor. Peki, Divle obruk peynirini özel kılan nedir?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi tarafından desteklenen Divle Obruk Peyniri'nin üretildiği mağarada incelemelerde bulundu.

250 METRE UZUNLUKTA

Bakan Varank, Karaman temasları kapsamında Ayrancı ilçesinin Divle köyüne geçti. Köyde, 36 metre derinlikte 250 metre uzunluğunda "Divle Obruk Peyniri Mağarası"nı ziyaret eden Varank, yetkililerden mağaraya ve peynir üretimine ilişkin bilgi aldı. Yılın her dönemi 4 derece sıcaklıkta olan mağaradaki peynir tulumları, yaklaşık 4 ay sonra mağaradaki bir bakteri sayesinde kırmızı rengi alıyor. Bu sayede olgunlaşıp olgunlaşmadığı anlaşılıyor.

YERİN 35 METRE ALTINDA

Varank, bölgede küçükbaş hayvanlardan elde edilen sütle yapılan bu peynir çeşidinin katma değeri yüksek bir ürün olduğuna dikkat çekerek Burada köylüler, kendi sağdıkları sütlerden geleneksel yöntemle, geleneksel mayayla mayaladıkları peynirleri tulumlara koyuyorlar ve şu anda içinde bulunduğumuz obruk mağarasına getiriyorlar. Yerin 35 metre altında, sürekli 4 derece sıcaklıkta olan bu mağaraya getiriyorlar. 4 ay boyunca bu mağarada bekleyen peynirler artık kıvamına geliyor ve satışa sunuluyor." dedi.

FRANSIZ VE İTALYANLARA RAKİP

"Divle Obruk Peyniri"nin klasik peynirlerin 3-4 katı fiyatlara satıldığını anlatan Varank, "Tabii böyle orijinal ve sağlıklı bir metotla yapılan peynirlerin katma değeri de diğer peynirlere göre çok farklı oluyor. Mağaradaki bakteriler bu peynirin özel bir şekilde oluşmasına katkı sağlıyor. Buradaki peynir de dünyadaki diğer muadilleriyle, İtalyan, Fransız peynirleriyle rekabet edebilecek bir seviyeye geliyor." diye konuştu.

GÜNDEM OLMAYA BAŞLADI

'Divle Peyniri'nin sadece içinde bulunduğu mağaradaki bakterilerin etkisiyle oluştuğunu ifade eden Bakan Varank, "Git gide hem Türkiye'de hem de dünyada daha fazla meşhur olmaya, gündem olmaya başladı. Biz bağlı kuruluşumuz KOP Bölge Kalkınma İdaremizle aslında Ayrancı bölgesindeki küçükbaş hayvancılığın potansiyelini çok önceden keşfetmiştik. İdaremiz 2016 yılında buradaki hayvan varlığını arttırmak üzere çalışmalara başladı. Bu sayede 180 binlerde olan küçükbaş hayvan sayısı şu anda 250 binlere geldi." ifadelerini kullandı.

  • peynir
  • Divle obruk peyniri
  • Mustafa Varank
  • Karaman
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın