Diş sıkma şikâyetleri arttı! İşte sebebi

Diş sıkmaya bağlı şikâyetlerin arttığına dikkat çeken uzmanlar, diş sıkma alışkanlığının kaygıyla birebir ilişkili olduğunu belirtti. Peki, diş sıkma alışkanlığı nasıl geçer, tedavisi var mı?

Diş sıkma toplumda birçok kişide yaygın görülüyor. Pandemi döneminde kaygı bozukluklarının artmasının diş sıkma hastalığını tetiklediğini söyleyen Dr. Mehmet Askar, diş sıkma alışkanlığını ortadan kaldıran önerilerde bulundu.

DİŞ SIKMANIN EN ÖNEMLİ 3 SEBEBİ

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzman Dr. Mehmet Askar, diş sıkma alışkanlığının sebeplerini şöyle sıraladı:

"Diş sıkma alışkanlığının en sık görülen sebebi, stres, artmış anksiyete ve baş edemediğimiz korkulardır. Pandemiyle birlikte toplumumuzun kaygı düzeyi oldukça yükseldi. Artan kaygı bozukluklarıyla birlikte diş sıkma hastalığı da tetiklendi. Kliniklere diş sıkmaya bağlı şikâyetler ile başvuran hasta sayısı geçtiğimiz yıllara oranla arttı."

YÜZ ŞEKLİ BİLE DEĞİŞEBİLİR

Bazı hastalarda diş sıkmaya bağlı olarak çiğneme kaslarının hipertrofiye uğradığını ve hastaların yüz şeklinin bile değişebildiğini belirten Askar, şu şekilde konuştu:

"Diş sıkmanın en etkili tedavisi, estetik amaçlarla farklı alanlarda da kullanılan botoks uygulamasıdır. Çiğneme kaslarına uygulanan botoksun, diş sıkmanın etkilerini önemli ölçüde azalttığını bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır."
  • diş sıkma
  • diş sıkma alışkanlığı
  • diş sıkma hastalığı
  • diş sıkmanın sebebi
  • diş sıkma nasıl geçer
Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın