Araştırıldı! Bu kan grubunu taşıyanlar en sağlıklı

Kan grupları 3'e ayrılır. Her kan grubu farklı hastalıklara daha açık ve müsaittir. Bilim adamları ise kan grubu üzerindeki araştırmalarına hız kesmeden devam etmekte. Peki en sağlıklı ve dirençli kan grubu hangisi? İşte yanıtı...

Araştırıldı! Bu kan grubunu taşıyanlar en sağlıklı

A, AB, 0... Kan grupları son zamanların konuşulan konularından biri. Hangi kan grubu nasıl beslenmeli veya hangi kan grubunun bağışıklığı düşük diye merak ediliyor. Peki en sağlıklı ve dirençli kan grubu hangisi? İşte yanıtı...

YARI YARIYA DAHA AZ

NTV'nin aktardığı habere göre; 882 kişi üzerinde yapılan çalışmada araştırmacılar, AB kan grubuna sahip kişilerin CVT riskinin diğer gruplara göre ortalama 5,6 kat daha fazla olduğu aktarılırken, 0 kan grubuna sahip kişilerin ise yarı yarıya daha az olduğu bildirildi.

Geçtiğimiz yıllarda ABD'de yapılan bir araştırmada da AB kan grubuna sahip kişilerin kalp rahatsızlığına yakalanma olasılıklarının yüzde 23 daha fazla olduğu, B kan grubuna sahip kişilerin ise 0 grubuna göre yüzde 11 daha fazla olduğu vurgulanmıştı. Yapılan başka bir araştırmada 0 kan grubuna sahip kişilerin hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dirençli olduğu, bununla birlikte kalp krizi ihtimallerinin de daha düşük olduğunun altı çizilmişti.

Warwick Üniversitesi'nde virolog ve moleküler onkoloji profesörü olan Lawrence Young, araştırmalar ile ilgili, alyuvarlarınızın dışında bulunan ve hangi kan grubu olduğunuzu belirleyen moleküllerin kanınızın pıhtılaşma şeklini değiştirebileceğini söyledi.

Young, "Kan grubu antijenlerinin kan pıhtılaşmasını etkilediğine dair hiçbir şüphe yok" derken, "Hücre zarındaki proteinler, kan pıhtılaşması ve kardiyovasküler hastalıkların duyarlılığını etkileyebilen bu yapışkanlık faktörlerini etkiler." diye konuştu.

Sofranızda mutlaka yer açın: Sağlıklı, ucuz ve çok lezzetli!

Ameliyatsız 10 yıl gençleştiriyor! Fransız askısı nedir?

İşte The Simpsons dizisinin 2022 kehanetleri... Hepsi bir bir çıkmıştı

Bu baharat sigarayı bıraktırıyor

Kuzey Kore kripto para piyasasına girdi: 400 milyon dolarlık vurgun

Evde diş beyazlatmanın 3 kolay yolu

12 saat tok tutan cevizli akşam öğünü tarifi

Canan Karatay: "Besin değeri anne sütüyle eş değer."

Tüm Mor Papatya haberleri için tıklayın