Yazarlar

Taceddin Kutay

Taceddin Kutay

Bu bir yarış, öfkelenmeyin

Taceddin Kutay tüm yazıları

B.

Bayramdır; sevinmek, mutlu olmak gerek.

Büyüklerden öğrendik, bugün öfkelenmek olmaz, gücenmek olmaz, didişmek itişmek-kakışmak olmaz.

Her günün bir gereği var; mucibince davranabilirseniz eğer görgülü adam derler size.

Bugünün de gereği budur.

Çok kusurluyuzdur ancak görgülü bir tarafımız baskındır çok şükür. Uğraşmıyoruz onun bunun neye iman ettiğiyle. Görgülü olmanın evvel şartını yerine getiriyoruz ve sınırlarımızı bir parça esneseler de doğru bir hat üzerinde çekebiliyoruz.

Mukabilinde ise kesif bir görgüsüzlükle karşılaşıyoruz. Sonu gelmez bir tahkir ve tezyif, inancımıza kutsalımıza sürekli yöneltilmiş durumda.

Bana ne Kadir Gecesi kim içmiş kim amuda kalkmış... Umurumda bile değil.

Fakat adamların her hareketi blasfemik.

Kadir Gecesi içmişler. İçsinler bize ne? Fakat basit adam, kendince kutsal ile dalga geçince çok öfkelendiniz.

Haklıydınız.

Yüz küsur gün entübe vaziyette kalmasının akabinde hayata tutunan- hayata falan tutunduğu yok. Cümlenin saçmalığını fark ettim, silmektense üzerinde düzeltiyorum. Adama düpedüz yeni bir hayat bahşedildi. Yoksa hangi iradesi hangi kudretiyle tutunabilirdi hayata?- Antalya Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in Ramazan şenliği hepimizi hayrete düşürdü.

Buna da öfkelendiniz. Yine haklısınız; çünkü hepimizin ömür tablosu, sonu gelmeyen blasfemik tecavüzler silsilesiyle rahnedar bir tuval gibi.

Evvela bu tarz gâvurlukların en önemli sebebinin görgüsüzlük, görmemişlik, sonradan görmelik olduğunun altını çizelim.

Görgülü kuşlar gördüğün işler
görgüsüz kuşlar gör neler işler

Maalesef meydan büyük oranda bunlar tarafından işgal edilmiş durumda.

Ramazan akşamı Ramazan şenliği adı altında "aç aççı kız" sahneye çıkartılmaz. Kim bilir, belki de aklı er gazinosundaki o şehvet dolu akşamlarda kalmış olan Böcek, Ramazan'ı Şevval'i ayırt edemeden "çıkartın sahneye" demiştir. Bu elbette iyi niyetli yorum. Aslını bilmem.

Bildiğim bunun bir görgüsüzlük olduğudur.

Hem de o çok sevdikleri ifadeyle söyleyelim; bizim cebimizden bir görgüsüzlük!

Her neyse bunu çok görmüyorum kendilerine. Yapmış olmalarına değil, yaptıkları şeye hayret ettim ben. Ne bileyim eskiden beridir alışkınız CHP'li belediyelerin sakil ikinci sınıf din düşmanlıklarına fakat bu kadar ucuzunu da beklemiyordum. Yıl oldu 2022... Daha sofistike bir şey beklerdim.

Neticede madem bir CHP'li belediyedir; varlık sebebi böyle şeyler yapmaktır. İnanmayan tarihe ve bugüne baksın.

Neyse parti işi değil bu. Daha derin bir şey.

Kuşaklar boyu süren bir yarış bu.

Memlekette kendisini Müslüman olarak tanımlamayan kimseler arasında gayrimüslim tebaa İslam'a en ufak saygısızlıkta bulunmayandır. Büyük saygımla kendilerini tenzih ederim.

Bu tarz densizlikler, içimizden çıkan mütereddilerce işlenmektedir ekseriyetle.

Dediğim gibi bu tarz aşırılıklar ve terbiyesizlikler beklenmedik şey değildir. Zira mezkur kitle hem görgüsüz hem de dine düşmandır.

Saçma olan bizim bu duruma öfkeleniyor olmamız.

Ey biz ameli güdükler sürüsü! Bir ucuz öfke ile yırtabileceğimizi zannediyorsak yanılıyoruz. Kendi amelimize yoğunlaşalım erenler.

Böyle durumlar için Cenab-ı Hakk'ın bizlere bir emri ve ikazı var.

"İnkârda yarışanlar seni üzmesin; Onlar Allah'a hiçbir zarar veremeyeceklerdir. Allah âhirette onların hiç nasibi olmasın istiyor; onlar için büyük bir azap vardır." (Ali İmran 176)

Demek tabiatlarına içkin bir şey küfürde yarışmak. Öyle kenarda kendi kendine uslu uslu yavruluk etmeyi beceremiyorlar demek. Ben ne bileyim Allah diyor; ciğerlerini bilen diyor. Hitabın muhatabı olursanız size de diyor ki, öyle bir yarış karşısında üzülme, öfkelenme! Allah onları ahirette nasipsiz kılmış. Sen üzülme.

Şimdi madem görgü bize, görgüsüzlük onlara... Ve madem bugün bayramdır; bayram günü öfkelenmek ve ucuz siyaset konuşmak bize yaraşır şey değildir. Haydi, ben bu konuda hiçbir şey söylemeden, bu adamlarla ilgili hiçbir tespitte bulunmadan yazımı bitireyim. Yukarıdakilerin hiçbirisi indi mütalaam değil zira objektif hakikatlerdir.

Bayramınız mübarek olsun!

Taceddin Kutay Diğer Yazıları