• 20 Ağustos 2019 Salı 08:00
  • |
  • 20 Ağustos 2019 Salı 08:32

SPOR YAZARLARI

Mustafa Sapmaz

Yanal ikna etmiş

Yazıya Emre Belözoğlu ile başlamamak haksızlık olur. Yaşını bir an bile hissettirmeden, bu takıma sadece abilik yapmaya değil, ilk dakikadan itibaren Fenerbahçe’ye futbol oynatmaya geldiğini gösterdi.

Oyunun temposunu belirlerdi. Herkesin topa dokunmasını sağlayarak oyuna ısındırdı. Enerjisini ekonomik kullanarak oynadı.

Vedat Muriqi Türkiye’ye geldiğinden bu yana her sezon üzerine koyan bir isim. Bulunduğu noktaya tırnaklarıyla kazıya kazıya geldi. Geçen sezon fiziksel olarak başkalaştı. Ligin ikinci yarısında bunu gollerine de yansıtmıştı. Dün gece fiziğinin bu ligin üzerinde olduğunu gösterdi. Golcülüğünün yanı sıra takım savunmasına verdiği katkı daha değerliydi. Attığı gol, Fenerbahçe taraftarının uzun süredir hasret olduğu santrfor vuruşuydu. Transferinde ezeli rekabet yaşandığında kalitesine dudak bükenleri utandırdı.

Bir kaç sezondur ideal stoper ikilisini oluşturamayan Fenerbahçe, bu yaz da büyük bölümü stoperdeki sorunu ile geçirdi. Fakat ince eleyip sık dokuyarak karar kılınan Zanka, özellikle Uche’yi hatırlatan ayakta kalarak savunma yapmasıyla güven verdi. İkili mücadelelerde sert bir oyuncu. Gelmeden önce topla ilişkisi eleştirilmişti. Gazişehir FK karşısında oyun kurarken orta saha merkezine yaptığı paslarda doğru tercihleri vardı. Tek zaafı ağır bir stoper. Yanına bir çabuk oyuncu daha eklendiğinde daha etkili olacaktır.

Ersun Yanal bir sistem takımı oluşturma konusunda eleştirilebilir. Ancak bu ligin dinamiklerine uygun futbol oynatma konusunda usta bir isim. Öne çıkan bu üç isim dışında takım maçın büyük bölümünde rakibine baskı yaparak onun istediği şekilde hareket etti. Bu takımı oyununa ikna ettiğini gösteriyor.

Şampiyonluktaki rakiplerinin puan kayıplarının olduğu haftada konsantrasyonu kaybetmeden oynadılar. Çabuk ve atletik özellikleri iyi bir stoper ve bir sol bek takviyesi ile Fenerbahçe rakiplerini fiziksel hırpalayan bir takım olur. Fizik kapasitesini fit tutabildiği ölçüde de şampiyonluğun en büyük adayı olur ki, takip ceza sahasına çok adamla giden bu Fenerbahçe geçen sezonki gol sıkıntısını yaşamaz gibi duruyor.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Galatasaray final takımıdır
Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Sonuna kadar varım
Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Garip işler!
Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Enerjileri yükseldi
Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Acemice eşlik!
Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021