• 05 Ekim 2020 Pazartesi 08:00
  • |
  • 05 Ekim 2020 Pazartesi 08:00

SPOR YAZARLARI

Mustafa Sapmaz

Oyun bozuldu

Galatasaray’ın iki hafta önceki oyun akıcılığından eser kalmamış. Zaten defans yaparken temaslı oynama ve pozisyon alma sorunu olan sarı-kırmızılılar, topu iyi kullanamayınca, rakipleri açısından korkutuculuğu sıfırlanıyor. Dün Diagne, Arda, Feghouli ve Belhanda’nın geri dönüşlerde eksik bıraktığı takım savunması, ilk yarıda Yusuf’un harika vuruşuyla gelen gole kadar iyi dayandı. Galatasaray’ın devreye tek farklı mağlup girmesi şansıydı. Kasımpaşa muhteşem oynamadı, ancak Galatasaray hiçbir şey oynamadığı için rakibi muhteşem gözüktü. Mavi-beyazlılar çekinerek çıktıkları maçta dakikalar ilerledikçe cesaretlendiler.  

Fenerbahçe maçında Marcao ve Luyindama’ya top kullanırken baskı yapıp, Taylan’ı kapattığında aksayan oyun kurulumunu gören Mehmet Altıparmak, belli ki takımına bunu çalıştırmış. Fatih Terim’in derbide aksayan bu yönlerine, stoperlerini taç çizgilerine doğru biraz daha açıp, Taylan’ı ortalarına yerleştirerek çözüm üretmeyi denediğini gördük. Ancak orta sahada hareketsizlikten dolayı yine topu ileriye gelişi güzel vurarak çıkmak zorunda kaldılar. Bu da Kasımpaşa’nın işine geldi.

İki takım da öyle pas hataları yaptı ki, bir tanesini hatırlatmam durumu anlatır. Kasımpaşalı oyuncu topu kalecisi Ramazan’a geri pas olarak oynadı. Ramazan topu beş metre önündeki Arda’ya yanlış pas olarak attı. Arda topu tutamadı, o topu gitti Ramazan ceza sahasında eliyle aldı. Adeta topu eline alabilmek için rakibiyle paslaştı!

Fatih Terim’in devrede üç oyuncu değişikliği, oyunu çevirmekten çok ilk yarıdaki oyuna bir tepki gibiydi. İlk yarının geri dönüşlerde nazlanan futbolcuları Arda, Feghouli ve Belhanda’nın yerine Falcao, Emre Kılınç ve Babel’i oyuna aldı. Bu değişiklikler sonucunda ikinci yarının ilk on beş dakikası dışında oyun ilk yarıdan çok da farklı değildi. Ön hat ile pas bağlantısı arızalı, geri dönüşler sorunlu… Sadece Luyindama’nın gücü, Marcao’nun çabukluğu ve Etebo’nun çalışkanlığıyla ayakta kalmaya çalıştılar.

Bulunduğu söylenen oyun iki haftada kayboldu. Ligin dördüncü haftası ve Galatasaray’ın akıcı oyununun üzerinden sadece iki hafta geçti. Ancak Galatasaraylı futbolcuların dünkü hali sanki ligin otuzuncu haftası gibiydi. Yorgun ve bitkin. Yeni bir oyun bulmak gerek!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Galatasaray final takımıdır
Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Sonuna kadar varım
Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Garip işler!
Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Enerjileri yükseldi
Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Acemice eşlik!
Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021