• 05 Ekim 2019 Cumartesi 08:00
  • |
  • 05 Ekim 2019 Cumartesi 10:17

SPOR YAZARLARI

Mustafa Sapmaz

Hesapta olmayan kayıp

Antalyaspor, iki hafta önce oynanan Ankaragücü maçını izleyip maça hazırlanmış. Kendi sahasında derin savunma yaptılar. Kaptıkları toplarla öndeki hızlı oyuncuyla çıkmaya çalıştılar. İlk geldikleri atakta golü attılar. Bülent Korkmaz’ın bir hafta boyunca çalıştırdığı; Fenerbahçe’nin bu sezonki, istatistiklerde kendini lider yapan pek çok olumlu özelliğinin yanında, tek büyük eksiği olan derinliğinin kaybolduğu anlardaki pozisyon hatası yapmasını iyi değerlendirdiler.

Fenerbahçe pasa hız kattı. Topun yönünü büyük oranda isabetli paslarla çevirdi. Ceza sahasına çok adamla girdi. Orta sahada kaptığı toplarda, nadirde olsa ileri çıkan Antalyaspor savunmasının üzerine de gitti. Ancak her top için savaşan Antalyalıların azmini ve neredeyse maça geldikleri otobüsü ceza sahalarının önüne park ettikleri kalabalık savunmasını delemedi.

İlk yarının sonunda geçen hafta derbi oyununda avantaj sağlayan solda Tolga Ciğerci, sağda Ozan Tufan ikilisi bu maç için işlevsiz kaldı.

Gustavo gibi top kapma özelliği uzak ara ligin en iyisiyken, Emre Belözoğlu gibi pas isabeti yüksek bir oyuncuya sahipken; kanatlarda biraz daha dar alanda meziyetli bir oyuncuya veya hareketli, Vedat Muriç ile rakip stoperlerin dengesini bozacak ikinci santrfora ihtiyaç vardı.

Ersun Yanal Zajc’ı tercih etti.

Bülent Korkmaz da önde etkisiz kalan Gelson’u çıkarıp, yine atlet özellikli Mukairu’yu oyuna dahil etti.

İkinci yarı değişikliklerle birlikte, Antalyaspo’un daha geniş alanda baskı yaparak oynaması, Antalyaspor’un net gol fırsatları yarattığı ilk on beş dakikayı doğurdu. Bu anlarda genç kaleci Altay kalesinde devleşti. Zajc da skoru eşitleyecek pozisyonda kaleyi bulamadı. Fenerbahçe garanti gördüğü üç puanı kaybetti. Uzun lig maratonunda ekstra bir deplasman galibiyeti ile telafi edilebilir bir kayıp. Ancak oyunu domine ettiği pek çok iç saha maçında karşılaşacağı rakip oyununa bir çözüm bulması için ekstra çalışma yapmak zorunda.

Hakem Yaşar Kemal Uğurlu’nun ilk yarıda el uygulamaları doğruydu. Ancak kuralın savunma oyuncusunun lehine olan yeni uygulamasında saçmalık var.

Tehlikeli bölgeden uzak, orta sahada tamamen sakarlık sonucu Kruse’nin eline çarpan top el sayılıyor.

Ceza sahasında sakarlıkla da olsa, savunma oyuncusu Diego’nun eline çarpıp arkadaki Fenerbahçeli oyuncuya gidebilecek top el olarak değerlendirilmiyor. Savunma oyuncusunun sakarlığında rakibin avantajını engelliyor mu, eklenmek zorunda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

09 Mayıs 2021 Pazar

Enerjileri yükseldi

31 Mart 2021 Çarşamba

Letonya laneti

28 Mart 2021 Pazar

Saygıyla eğiliyorum

DİĞER YAZARLAR

Galatasaray final takımıdır
Aydın Türkmen

Galatasaray final takımıdır

12.05.2021

Sonuna kadar varım
Engin Verel

Sonuna kadar varım

09.05.2021

Garip işler!
Alen Markaryan

Garip işler!

12.05.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Enerjileri yükseldi
Mustafa Sapmaz

Enerjileri yükseldi

09.05.2021

Acemice eşlik!
Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021