• 06 Ağustos 2020 Perşembe 08:00
  • |
  • 06 Ağustos 2020 Perşembe 08:00

SPOR YAZARLARI

Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

Futbolda harcama limitleri açıklandı. Rakamlara en çok tepki gösteren Fenerbahçe. Peki Fenerbahçe’nin yüzde 15 sapma dahil, 177 milyon TL olan harcama limitine yönelik isyanı haklı mı? Elbette ‘Maymuna bak’ yöntemiyle suçlu arayan milyonları bir hedefe yönlendirmek mümkün. Böyle durumlarda grup içinden bazı istisnaların ‘Maymuna bakmayın, buraya bakın!’ diye feryat etmesi pek bir işe yaramaz. Ama buna rağmen ben bazı gerçekleri buradan dilim döndüğünce anlatmaya çalışacağım.

1- Fenerbahçe’nin TFF’ye gönderdiği bilançoların sorumlusu Federasyon Başkanı Nihat Özdemir değil, bugünkü yönetimdir. Zira Özdemir ve Başkan Ali Koç’un da yönetimde olduğu 2013’te Fenerbahçe’nin gelirleri Galatasaray’dan yaklaşık 30 milyon TL daha fazladır. Bugünkü tablo, o günden beri yapılan yönetim hatalarının sonucudur.

2- Türk futbolunun zıt kardeşleri Fenerbahçe ile Trabzonspor’un arasında bu açıdan ‘Farkındalık’ yaratabilecek çok önemli bir ayrıntı var. İbrahim Hacıosmanoğlu ve Muharrem Usta döneminde iyi yönetilemeyen Trabzonspor borç batağı içindeyken, Ahmet Ağaoğlu’nun yaptığı akılcı ve iktisadi gerçekleri gözeten yönetimi sayesinde; Trabzonspor bugün şampiyonluğu kaçırmasına rağmen parlak bir istikbal vadetmektedir.

3- Burada Fenerbahçe Başkanı sayın Ali Koç’un iddialarıyla diyelim ki “Devlet Trabzonspor’a mali destek verdi.” Bu iddialar gerçek olsa bile Fenerbahçe Başkanı Koç’un yarattığı kaynak bundan kat be kat fazladır. Kendisinin sağladığı sponsorluk gelirleri ve kampanya gelirlerinin toplamı 1 milyar TL’den fazla olmasına rağmen, bu kaynaklar iyi yönetilememiştir. 2 sezonda yapılan 3 hoca değişikliği ve kurulan kadroların hedeflenen sportif başarıları getirememesi, taraftar baskısıyla atılan yanlış adımlar kulübü bugünkü noktaya getirmiştir.

4- Harcama limitlerinin azlığından yakınan Fenerbahçe yönetimi; daha 3 ay önce futbolcuların yaklaşık 200 milyon TL’lik alacaklarını 8 aylık bir vadeye yayarak, çek vererek ‘Borçsuzluk’ kağıdı almıştır. Yani önümüzdeki süreçte geçmişten gelen futbolculara yönelik 200 milyon TL’lik bir ek yükümlülük daha olduğunu hatırlatmak isterim.

5- Böyle dönemlerde tribüne oynamak ‘Ekstra limit’ getirebilir ama aklı selim insanların gerçekleri söylemek gibi bir sorumluluğu vardır. Sadece Fenerbahçe değil, Türk futbolu iflas noktasındadır ve buradan döndürülmeye çalışılmaktadır. Hiçbir işletme kazandığından daha fazlasını harcayarak ve üstelik birikmiş milyonlarca fi nansal yükümlülüğü varken ayakta kalamaz. Zaten borsada işlem gören kulüplerimizin finansal raporlarında ‘Borca batıklık’ durumunda olduklarını not düştükleri hepimizin malumu.

6- Pandeminin önümüzdeki dönemde futbol ekonomisine çok ciddi yeni ekonomik yükler getireceğini de hatırlatmakta yarar var. Tribün, maç günü, yayın, ürün satışı gelirleri başta olmak üzere birçok girdide daralma olacağını görmek için müneccim olmaya gerek yok.

7- Son olarak şunu da dikkatlerinize sunmak isterim. Fenerbahçe yönetimi Bankalar Birliği ile yapılandırma anlaşmasını imzalasaydı, şu anda harcama limiti tahminen 400 milyon TL olacaktı. Devlet kulüpleri düzlüğe çıkartmak için her türlü desteği sağlamaktadır. Başı sıkışıp da Ankara’ya giden ve eli boş dönen hiçbir kulüp yöneticisi yoktur. Türk futbolunun yöneticileri de artık ‘Denizin bittiğini’ görmek ve aklını başına toplamak zorunda. Tavsiyem başarısızlıklarını örtbas etmek için birilerini ‘Günah keçisi’ ilan etme kurnazlığını bırakıp, gerçekleri görmeye çalışalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

06 Ağustos 2020 Perşembe

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

11 Ocak 2020 Cumartesi

Son karar: 2 milyon euro

19 Ekim 2019 Cumartesi

Fesat mucitleri!..

DİĞER YAZARLAR

Tarlada gömü buldu
Aydın Türkmen

Tarlada gömü buldu

25.01.2021

Bu futbolla 1 puan kazançtır
Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

22.01.2021

Ara sıcakla devam!
Alen Markaryan

Ara sıcakla devam!

25.01.2021

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı
Kenan Karcı

Koç imzalasa limit 400'e çıkacaktı

06.08.2020

On dakika
Mustafa Sapmaz

On dakika

12.01.2021

Bu ikiliye dikkat!
Gürkan Ata

Bu ikiliye dikkat!

24.01.2021