Yazarlar

Hüseyin Besli

Hüseyin Besli

atifhuseyin@gmail.com

Ebeveynlerin büyük çelişkisi

Hüseyin Besli tüm yazıları

1

Az çocuk, hatta tek çocuk sahibi oldukları için, dolayısıyla tek çocuk çok çok kıymetli olduğu için anne babalar hayatlarını neredeyse çocuğa göre şekillendirir oldular.

Semt tercihi, ev seçimi, neredeyse iş seçimi çocuğun çevresi ve okulu dikkate alınarak belirlenmeye başladı.

Ne var bunda denebilir.

Anne babanın çocuğunu en iyi şekilde yetiştirmek için tercihlerde bulunmasının neresi yadırganır ki diye itiraz edilebilir.

Ancak kastım çocuğa olabildiğince iyi imkanlar sağlamak değil, hayatı çocuğa göre ayarlamaktır.

Hele bunu bir de; çocuğumu özgür yetiştirmek istiyorum, nasıl ve ne isterse o yönde vs. gibi söz ve davranışları da eklediğimizde oluşacak ortam özgürlük değil; belirsizlik, amaçsızlık, kaos ve dahi çocukperestliktir.

Eğer tek çocukta kalınmayıp, hatta ikiden fazla çocuk söz konusu olduğunda ise;

Her çocuk için ayrı bir dünya kurma, anne-baba olarak o dünyaya tabi olma imkanı olmayacağı için, anne-babalar kendi hayatlarını kuracaklar, çocuklarda o hayat içindeki doğal yerlerini alacak, doğal hayatlarını sürdüreceklerdir.

Ülke nüfusunun yaşlanması bir yana görüleceği gibi tek (veya iki) çocuklu ailelerde neredeyse ailelerin mahiyeti değişmekte ve dahi kaliteleri düşmektedir. Malum çocuğa endeksli aile bunlar.

2

İşin çelişki tarafına gelince;

Çocuğa böylesine, perest derecesinde yücelten bu ailelerden vakti iyi olan anne-babanın her ikisi de çalışıyorsa o kadar değer verdikleri şeyi (çocuğu) bakıcı anneye bırakıyor.

Daha da vahimi ve acısı ekonomik durumu iyi veya kötü, çalışan ve çalışmayan annelerin her biri çocuklarını Sadettin Ökten Hoca'nın deyimiyle 'dijital dadı'lara teslim etmekte hiç imtina etmiyorlar.

Ne yaman çelişki Ya Rabbi!

Hüseyin Besli Diğer Yazıları