• 01 Mart 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 01 Mart 2021 Pazartesi 08:00

SPOR YAZARLARI

Gürkan Ata

Lider cesur değilse!

Trabzonspor orta sahasının maç boyunca görevi üretkenlik değil markaj ağırlıklıydı. Flavio ve Berat'ın tamamen kontrollü savunmada olması, derbi maçının bordo mavililer adına sıradanlığa dönüşmesinin ilk etkeniydi. İkisi de Fenerbahçe'nin sürpriz koşucularını takipte başarılıydı, top rakipteyken defansı 5'lediler ama top Trabzonspor'dayken de şekillerini bozamadılar, oyun kurmada hiç katkı sunmadılar. Onların boşalttığı alana Bakasetas da gelmeyince pozisyon üretmek için sadece kanatlardaki bireysel çabalara mahkum kaldı bordo-mavililer. O aradaki büyük boşluğu Fenerbahçe bir kez etkili kullandı, Pelkas'ı bütün Trabzonspor seyretti zaten!

Fenerbahçe ise geriye yaslanan rakibi karşısında ilk bölümde Mert Hakan fazlalığı nedeniyle şaşkındı açıkçası. Bakasetas'a önlem göreviyle maça başladı, daha ilk dakikalarda buna gerek olmadığı anlaşılınca Mesut'a yaklaştı. Ama bu ikilinin uyumu hiç yoktu. Mesut Özil durağan, Hakan ise o bölgeyi karıştırmak ve boş alan yaratmak için çok koştu, yoruldu.

Trabzonspor'un durgunluğunda kanat etkisizliğinin de rolü büyük. Ekuban haftalardır yok, Djaniny futbol aklını hiç göstermiyor. Bakasetas en etkisiz 45 dakikasını çıkardı ama mecburen sahada! Kulübede onları ateşleyici alternatiflerinin çok olmaması hep bir vites düşük kalmalarının ilk nedeni sanki. Erol Bulut, orta alana kalite, hücuma hız katacak 4 kişiyle oyuna müdahale ettiğinde Abdullah Avcı'nın yapabileceği tek bir hamle vardı, o da Yusuf Sarı!

Fenerbahçe'de son şansıydı Erol Bulut'un ve o ağır eleştirilere kulaklarını tıkadı, 3 puanın hem kendisi hem de camiası adına ne anlama geldiğini net şekilde gösterdi. Halbuki stres dolu bu takıma karşı yapılacak baskı ile maçın seyri değişebilirdi, hiç denemedi Trabzonspor, 2-3 kişiyle hücumdaydılar hep!

Zirve iddiasını sürdürmesi için Trabzonspor'un kazanması şarttı ama Abdullah Avcı aşırı temkinli taktikle bunu isteyen görüntüyü vermedi hiç. Son bölümde kurdukları psikolojik baskı ise çok ilginçti açıkçası. Fenerbahçe 10 kişiyle defanstaydı ama pozisyon üstüne pozisyon verdiler. Avcı geç de olsa anlamıştır; Trabzonspor, cesur oynadığında Fenerbahçe'nin nasıl paniklediğini.. Liderleri cesur değildi, takıma yansıdı bu hep. En azından moralleri diri tutacak beraberlik şansını epeyce buldu ama başladıkları gibi, son bölümde de şaşkındılar

YAZARIN DİĞER YAZILARI

18 Nisan 2021 Pazar

Acemice eşlik!

11 Nisan 2021 Pazar

Biri eksik, biri stresli!

07 Nisan 2021 Çarşamba

Ya hücum?

DİĞER YAZARLAR

Futbolun ruhu 12'den büyüktür
Aydın Türkmen

Futbolun ruhu 12'den büyüktür

21.04.2021

Bizim çocuklar!
Engin Verel

Bizim çocuklar!

19.04.2021

Bir şey eksik!
Alen Markaryan

Bir şey eksik!

21.04.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Letonya laneti
Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Acemice eşlik!
Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021