• 16 Mayıs 2019 Perşembe 08:00
  • |
  • 16 Mayıs 2019 Perşembe 08:00

SPOR YAZARLARI

Engin Verel

Sen neymişsin abi

Ligde Akhisar Galatasaray’ı 3-0 yenmiş, İstanbul’da ise rakibine uzatmalarda 1-0 mağlup olmuştu.

Hatta Fenerbahçe’yi de iki maçta da yenerek şampiyonluktan etmişti. Türkiye Kupası’nı ve Süper Kupa’yı Fenerbahçe ve Galatasaray’la fi nal oynayıp müzesine götürmüş bir takımdı.

Esasında dünkü maçta ağabey olan Galatasaray’dı ama biz Akhisar için başlığı, ‘Sen neymişsin be abi’ diyerek attık. Nedeni basit. 4 gün sonra evinde oynayacağı Başakşehir maçını yendiğinde Galatasaray kupadan sonra ikinci kupasını da alacak olan ligin lideriydi. Akhisar ise geçen hafta sonu Süper Lig’e veda etmişti. Ama gelin görün ki dün 10 kişi kalana kadar Galatasaray’la başa baş futbol oynamış, hatta gol pozisyonlarında daha etkili olmuştu. Taa ki ikinci penaltıya kadar.

1-1’den sonra moral ve motivasyonunu kaybeden ve sahada 10 kişi mücadele etmek durumunda kalan Akhisarlı futbolcular, kaleci dahil maçtan kopmuştu. Motivasyonu sıfırlanmış, hatta son haftalardaki hakem krizine kurban olmuşlardı.

Hakem Suat Aslanboğa’ya kaleci Fatih dahil bir çok oyuncu yaptığı hareketler kırmızı kartlıktı ancak verdiği kararlarla Akhisar’ın canını yakan Aslanboğa, bu oyuncuları atma konusunda aciz kaldı.

Zaten oyuna sonradan Ndiaye’nin yerine giren Sinan’ın penaltısıyla öne geçtikten sonra tamamen yıkılan Akhisar, oyunu bırakmış lider Galatasaray ise kupaya adım adım yaklaşırken golcüsü Diagne’nin kafasıyla farkı açmış ve hedefi ne ulaşmıştı.

Galatasaray’ın son 3 maçında hakemlerin verdiği kararlar, Sarı-Kırmızılılar’a da zarar verdi. Şimdi herkes Galatasaray’ın hakemler tarafından korunduğunu ve bu sayede istediğini aldığını konuşuyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki hakemler bu sezon gerçekten formsuz ve çok kötü yönetimleri var.

VAR sisteminin Türkiye’de tartışmaları bitireceği konusunda güçlü bir inanç vardı ancak ne yazık ki hakemler bu sezon gösterdikleri performansla bu konuda insanları da şüpheye sürükledi. Sezon sonunda VAR sisteminin kaldırılması bile tartışılmalıdır. Daha önceki sezonlarda yaşanmayan ağır kusurlar, bu sezon futbol oyunundaki adalet duygusunu yerle bir ettiği gibi, kazananları da kaybedenleri de sıkıntıya soktu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mart 2020 Pazartesi

Bu kadarmış

02 Mart 2020 Pazartesi

Açık ara yaparlardı

24 Şubat 2020 Pazartesi

O gün bugün oldu

DİĞER YAZARLAR

Bu kadarmış
Engin Verel

Bu kadarmış

16.03.2020

Orta Sahaya 'Sergen' diyeceğim...
Alen Markaryan

Orta Sahaya 'Sergen' diyeceğim...

27.05.2020

Son karar: 2 milyon euro
Kenan Karcı

Son karar: 2 milyon euro

11.01.2020

Bir Fenerbahçe klasiği
Mustafa Sapmaz

Bir Fenerbahçe klasiği

15.03.2020

İçten içe sevindiler!
Gürkan Ata

İçten içe sevindiler!

16.03.2020