• 18 Ekim 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 18 Ekim 2021 Pazartesi 08:00

SPOR YAZARLARI

Engin Verel

"Şansalan"lar bunlar!

Ligimizde Ali Şansalan gibi hakemler "Şans" buluyor. Henüz 3. dakikada Fenerbahçe golü attığında, Trabzon'a lider giden Fenerbahçe'nin oyuna ağırlığını koyup rahat kazanacağını düşünüyordum. Ama Ali Şansalan faktörünü unutmuşum. Sayın "Şansalan"ın Kim'e gösterdiği sarı karta "Gözünüzle görseniz" inanmazdınız.

Ama gözümüzle gördük ve inanmak zorunda bırakıldık! Sonra Bakasetas'ın frikik golünün ardından hem F.Bahçe'nin morali yerlere düştü hem de 10 kişi kaldı. Barajın arkasında yatan adama rağmen, barajın altından geçen top, kaleci Altay'la birlikte içeri girdi. Böyle bir hakem performansından sonra böyle bir kaleci performansını da normal karşılamak lazım. Bütün taşlar yerinden oynadı.

Orta saha oyuncusu Gustavo stopere çekildi, orta saha kurgusu baştan yapıldı, dolayısıyla hücum setleri de birbirine girdi. Böyle inanılmaz bir kart kararının sonuçları da doğal olarak inanılmaz oluyor. Trabzonspor ise doğal olarak büyük fırsatlar yakaladı. Özellikle devre biterken Hugo'nun kaçırdığı golü, kaçırmamak daha kolaydı. Dünkü maçın skoru, hakem performansı ve ortaya konan futboldan daha önemli bir konu var.

Fenerbahçe'nin en büyük eksikliği "Kaptan" konusunda yaşanıyor. Mesut, kendisini yetenek olarak her yerde kabul ettirmiş olabilir. Buna kimsenin diyeceği bir şey yok. Ancak Fenerbahçe kaptanı, sahaya çıktığında kendi takım arkadaşlarına, rakiplerine ve hakeme ağırlığını hissettirmek zorunda... Hatta medyada bile bu ağırlığını göstermeli... Öyle koluna bandı takıp dolaşmakla olmaz.

Dünkü maçın özeline baktığımızda Trabzonsporlu futbolcular itiraz edince hakem gayet nazik, F.Bahçeliler isyan edince ise aynı oranda nazik değildi! Pozisyon oluyor, Gustavo, Mesut'tan daha fazla itiraz edip kart görüyor. Mesut ise sadece arkadaşlarını olay yerinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Buradan Ali Bey'e de sesleniyorum. Bir gün beni Mesut'la kahve içmeye davet ederse Mesut'a F.Bahçe kaptanının nasıl olması gerektiğini anlatmak isterim. Burada işler "Avrupa kibarlığı"nda yürümez. Kaptanlığı yapamadı, saha içinde futbol anlamındaki açıklarını ise Crespo kapatmaya çalıştı.

Dün çok acayip bir derbiyi geride bıraktık. Ali Şansalan, Medical Park Stadı'nı Medical Park Hastanesi'ne çevirirken, kararlarıyla özellikle F.Bahçelileri "Acil"e gönderdi. Tabii Szalai'nin penaltısına diyecek bir şey yok. Galiba tek doğru kararı da buydu. Ama 10 kişi kalmak mazeret olmamalı. Hatay 9 kişiyle F.Bahçe'ye İstanbul'da kaybetmemişti!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

30 Kasım 2021 Salı

El birliğiyle...

29 Kasım 2021 Pazartesi

Bu rotasyon değil!

26 Kasım 2021 Cuma

Şansın ve golcün yoksa...

DİĞER YAZARLAR

Aslan gibi
Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

El birliğiyle...
Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Güven çıkar oyundan!
Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Tamirci Çırağının İsyanı
Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Plan ve sakinlik
Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Az atak, az şutla çok iş yapmak!
Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021