• 16 Ocak 2022 Pazar 07:00
  • |
  • 16 Ocak 2022 Pazar 07:00

SPOR YAZARLARI

Engin Verel

Geçiş dönemi!

Geçtiğimiz hafta Adana Demirspor maçında Fenerbahçe'nin sportmenlik dışı tavırlarını, "Büyüklük bu değil" diye eleştirmiştim.

Dün de benzer bir tabloyla karşılaştık ve üzüldük. Zira merhum Ahmet Çalık'ın anısına bütün maçların 6'ncı dakikalarında oyun durduruldu ve rahmetli anıldı. Ancak dün 6. dakikada Fenerbahçe ataktaydı.

Antalya tribünleri, Ahmet Çalık tezahüratları yapıp, ıslıklarla topun dışarı atılmasını istese de Fenerbahçeli futbolcular buna uymadı.

Yabancıların mesajı algılamamış olmasını az da olsa mazur görebilirim ama Fenerbahçeli yerli oyuncular topu dışarı atmalıydı.

Bu yüzden anma 1 dakika gecikmeli yapılabildi. Neyse ki golden sonra Ahmet Çalık'ın fotoğrafının bulunduğu tişörtün açılması ve İrfan Can'ın eski takım arkadaşının fotoğrafını öperek, ona saygısını göstermesi hepimizi duygulandırdı.

Ersun Yanal hariç bundan önceki hoca seçimlerinde "Sürpriz" yapan ve bizi şaşırtan Başkan Ali Koç, İsmail Kartal tercihiyle bizi bir kez daha ters köşeye yatırdı.

Ben her zaman Fenerbahçe'ye emek veren ve o konumu hak eden eski sporcuların görevlendirilmesinden yanayım. Ancak Fenerbahçe teknik direktörlüğü gibi önemli bir göreve tayin yapılırken yeteri kadar titiz davranıldığını düşünmüyorum.

Zira Başkan, "Fenerbahçelilerin tartışmayacağı bir hoca getireceğiz. 1-2 hafta alabilir" dedikten sonra sanırım kendi kafasında bile olmayan bir atama yaptı. Deniyor ki, "Sezon sonuna kadar İsmail Kartal, sonra Löw gelecek." Eğer öyle ise daha vahim. Zira bu yaklaşım İsmail Kartal'ın değersizleştirilmesi ve bu sezonun yok sayılması anlamına gelir. Şampiyonluk zor olsa da Fenerbahçe'nin ligi en azından Avrupa Kupaları'na gidecek bir dereceyle kapatması gerekir. Ne yazık ki bu icraat ve tavırlar, Fenerbahçe'nin büyüklük vizyonuna yakışır adımlar değil.

İsmail Kartal'ın, "Geçiş dönemi hocası" diye sunulması da zaten 'Özrü kabahatinden büyük' bir durumdu.

Neyse ki buna rağmen Fenerbahçe bu sezonun en dirençli ve gayretli mücadelelerinden birini ortaya koydu. İlk yarıda rakip kaleye atılmış şut olmasa da mücadele anlamında Fenerbahçe iyi niyetliydi.

Antalyaspor iyi bir takım.

Buna rağmen ikinci yarıda İsmail Kartal'ın hamleleriyle Fenerbahçe oyunda bir adım öne çıkıp, golü de bulmayı başardı.

Ancak öne geçmek değil, bunu korumak önemli. Basit bir savunma hatasından yenilen gol ve akabinde Berke'nin sakatlanması Fenerbahçe'nin görüntüsünün özetiydi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

16 Mayıs 2022 Pazartesi

Şimdilik güle güle

9 Mayıs 2022 Pazartesi

Fenerbahçe için kazanç

30 Nisan 2022 Cumartesi

Fotoğraf güzel!

DİĞER YAZARLAR

Giderayak sürpriz
Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Şimdilik güle güle
Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

Güzel bir yaz tatili
Alen Markaryan

Güzel bir yaz tatili

22.05.2022

Ne haber netekim yine geldi kasket!
Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Doğrular ve festival
Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!
Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022