• 22 Ocak 2021 Cuma 08:00
  • |
  • 22 Ocak 2021 Cuma 08:00

SPOR YAZARLARI

Engin Verel

Bu futbolla 1 puan kazançtır

Galibiyet serisine Sivas deplasmanında devam etmek isteyen Fenerbahçe’de son günlerde futbolundan daha çok yeni transferi Mesut Özil konuşuldu. Dün akşam Erol Bulut’un sahaya sürmüş olduğu 4-1-4-1 dizilişi bana göre çiçeği burnunda Mesut’un forma giydiğinde kadronun oluşum sinyallerinin en güzel örneğiydi. Gerçekçi olursak Fenerbahçe gibi son iki buçuk yılda 50’nin üstünde transfer yapmış ve şampiyonluğa oynayan bir takım çift ön liberoyla oynamaz.

Dün Gustavo’nun tek ön libero oynaması Valencia-Thiam ve Samatta üçlüsünün değişmez gol ayakları olarak düşünüldüğünde Pelkas’ın da kendini kabul ettirdikten sonra Mesut’a ayrılacak olan yerde dün akşam Mert Hakan vardı. Açıkçası Mesut yeşil alana çıktığında bu orta sahanın dörtlüsünde gol ayağı kim olacaksa onun arkasındaki iki ayaktan biri olacaktır. Şu ana kadar tahmin ediyorum sizlerle bu konuda mutabıkız.

Şimdi gelelim Fenerbahçe’nin problemli mevkiine. Bazıları TFF, bazıları da MHK’den yakınırlar ancak gerçek olan şu ki Fenerbahçe bugüne kadar aldığı 6 stoperden çektiğini ne TFF’den ne de MHK’den çekti. Daha oyunun hemen başında Tisserand’ın her zamanki gibi bireysel hatasıyla lastik patlatması ve Yatarabe’nin bu şansı kullanamaması Sarı-Lacivertliler için büyük bir avantajdı. Ama aynı Yatabare ikinci şansını iyi kullanmış, Türk filmi seyreden stoperlerin arasından ayağının dışıyla topu dürtüp, Fenerbahçe’yi 1-0 mağlup duruma düşürmüştü.

Zaten analiz ettiğimizde ilk yarı Fenerbahçe’nin 39’uncu dakikada Samatta ile ilk şutunu çektiğini görmekteyiz. Bu tablo verimsiz futbolun en güzel göstergesiydi. Neyse ki ilk yarının uzatmasında Fenerbahçe stoperlerin aratmayacak şekilde Appindangoe’nin Fenerbahçe’ye hediye ettiği penaltı imdada yetişti.

İkinci yarı Fenerbahçe oyunda dengesini kurmasına rağmen nedense ev sahibi Sivas kadar gol pozisyonu yakalayamadı. Gerçekçi olursak maçın hakkı beraberlikti diyebiliriz. Ve Fenerbahçe için bu 1 puan kaybedilmiş 2 puan değil, kazanılmış 1 puan olarak görülebilir. Çünkü maçın son dakikalarında ev sahibi Sivas’ın şanssızlık ve beceriksizlikleri nedeniyle kaçırdığı fırsatlar Fenerbahçe’nin Sivas’tan eli boş dönmesini engelledi.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

01 Mart 2021 Pazartesi

Özgür ve Bulut'suz...

22 Şubat 2021 Pazartesi

Yazı mı tura mı!

14 Şubat 2021 Pazar

Karagümrük'ten geçtin ama!..

DİĞER YAZARLAR

Ankara'nın taşına bak!
Aydın Türkmen

Ankara'nın taşına bak!

04.03.2021

Özgür ve Bulut'suz...
Engin Verel

Özgür ve Bulut'suz...

01.03.2021

Adam eskimiyor
Alen Markaryan

Adam eskimiyor

03.03.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Herkes payına düşeni almış
Mustafa Sapmaz

Herkes payına düşeni almış

02.03.2021

Lider cesur değilse!
Gürkan Ata

Lider cesur değilse!

01.03.2021