Yazarlar

Deniz Gökçe

Deniz Gökçe

deniz.gokce@aksam.com.tr

İsveç seçiminden ilk sonuçlar geldi

İsveç küçük bir ülke. 10 milyondan biraz az bir nüfusu var. Nüfus azlığına rağmen seçim zorluğu olması ise entresan. 

Ama İsveç’te çok da göçmen var. Sadece 2015 yılında, tek bir yılda, 160 bin göçmen gelmişti.

Göçmen çokluğu birçok partinin göçmenlere karşı oy kullanmasına neden oluyor. En çok göçmen aleyhine oy alan parti ise, en ulusalcı ve sağcı İsveç Demokratları Partisi. Bu aslında oyları son zamanda artan da bir parti. Zaten bu parti ortanın sağı bir parti ve göçmen oyu almaması da doğal olarak gayet normal. 

Oylar bu hafta başındaki ilk seçimde sayıldı. Ama iki hafta sonra bir seçim daha var. İlk seçimde oylar nasıl dağıldı?

Pazar günkü seçimde yönetimin başındaki ortanın solu parti 144 koltuk kazandı. Diğer taraftan ise ortanın sağı parti ise 143 koltuk kazandı. 

Oy yüzdesi olarak bakılırsa da ortanın solu parti yüzde 40.6 oy alırken, ortanın sağı parti ise yüzde 40.3 oy aldı.

Ama aşırı sağcı ve de göçmen karşıtı ulusalcı İsveç Demokratları adlı üçüncü parti ise sadece yüzde 17.6 alabildi. Bu partinin çok popüler olması çok zor, çünkü partinin geçmişinde Neo Nazi hareketine katılmış olması gibi bir günahı var.

İsveçte Alliance Coalition adlı dört partilik bir grup anlaşması da var. Alliance Coalition’un başkan adayı Ulf Cristerson ise, “Olumlu konuşuyoruz ama seçim kazanmak için çok şey yapmamız da gerekiyor!” diyerek işi geleceğe bıraktı.

İsveç Demokratları adlı ve ilk turda yüzde 40.6 oyla en çok oyu alan İsveç Sosyal Demokratları’nın lideri Lofven ise, iki hafta sonraki seçimde, sonunda gene tek parti olarak işbaşında olacaklarını söylüyor.

Tabii iki hafta sonra sağ partilerin dört tanesi bir araya gelirse işler biraz karışabilir. Çünkü yüzde 40.3 oylu ortanın sağı yüzde 40.3 oyuyla küçük partilerle birleşebilir. Ama Lofven buna ihtimal vermiyor. Çünkü ortanın solu bir türlü anti göçmen karşıtı ulusalcı İsveç Demokratları’yla müşterek hareket edemiyor.

İsveç'te, geçmişte birkaç defa, azınlık hükümeti devleti  oluşturmuş. İlginçtir, bir İsveç gazetesi iki hafta sonraki seçimde tam 12 farklı hükümet koalisyonu olabileceğini söylüyor.

İtalya ve de Almanya’da aşırı sağa doğru yüksek dozlu bir göç olmuştu ama İsveç’te seçim öncesi yapılan birçok tahmine rağmen, gene de seçim, sol eğilimli Lofven’in Sosyal Demokratları’na gidecek gibi. Ufak partiler birleşmeyecek gibi duruyor.

Deniz Gökçe Diğer Yazıları