Yazarlar

Deniz Gökçe

Deniz Gökçe

deniz.gokce@aksam.com.tr

ABD ve İran arasındaki gerilim bitmeli

Deniz Gökçe tüm yazıları

Savaş davulları gene kullanılmaya başlandı. Amerika, İran Körfezi'ne uçakları ve B-52  bombalarını taşıdı.

Dört yıl evvel Amerika ve İran farklı ilişki içinde idiler. Obama İran’a önem vererek İran’nın nükleer programını uzun vadeli olarak gündeme getirmişti. Ama bugün durum farklı. Her iki ülkede gerilim vardı. ABD temsilcileri Bolton ve Pompeo ekonomik baskı yaparak İran’ın rejimini ve de bombalarını engelleyerek nükleer programını durdurmak peşinde idiler. Dolayısıyla her iki ülke de savaş eğiliminde idi. 

Başkan Donald Trump ise Amerika’yı felaketten geri çekmişti. Amerika İran’dan petrol alanları ikaz ederek petrol almamalarını gündeme getirmişti. İran’ın metal ihracatı da engellenmiş ve de İran global ekonomiden de dışarıya itilmişti. Mayıs ayının sekizinde ise Avrupa’dan destek de pek gelmeyince, nükleer sistem uzmanı Bay Rouhani hafif uranyum ve de ağır su birikimi üzerinde çalışmıştı. 

Rouhani ülkesini toparlamaya çalışırken birkaç  noktaya dikkat ediyordu. Birincisi kendi 'aşırı' elemanları onu hareket etmeye mecbur tutuyorlardı. Diğer taraftan da Avrupa şirketlerini ABD kurallarından çıkmaya teşvik etmeye çalışıyorlardı. Ama bu doğal olarak mümkün değildi. Çünkü ABD  piyasası çok değerli idi ve de boş da  bırakılamazdı. İran sulh içinde olacağını söylüyordu ama, Birleşmiş Milletler farklı yorum yapmakta idi. 

Pompeo 2015 yılında New York Times’ta bir makle yazmış ve “İran’ın bombalarını durdurmak için İran'ı bombalayın!” demişti. Ama bombalama İran’ın nükleer bilgi ve birikimini ortadan kaldırmıyordu. Bu nedenle de Başkan Trump Bolton gibilerini de kontrol etmek zorunda idi. Trump “Tek çözüm görüşmedir” diyordu.Trump entresan bir kişi. Örneğin Kuzey Kore’nin gidişatını da konuşarak değiştirmişti. Ama Trump yeni bir savaş ile ilgili olmayacak gibi. “Sorunların daha büyümemesi için herkesin görüşme masasına oturup anlaşmaya çalışması gerek” sözü önemli.    

Deniz Gökçe Diğer Yazıları