Yazarlar

Bedir Acar

Bedir Acar

Lisede yeni bölüm

Bedir Acar tüm yazıları

Günümüzde pek çok meşhur yazarın, sanatçının edebiyatla, sanatla olan macerasının ortaokul, lise yıllarında başladığını biliyoruz.

İlk şiir, ilk deneme, edebiyata atılan ilk bağ, kurulan ilk köprü...

Ağaç yaşken eğilir; hal böyleyken küçük yaşlarda kendiliğinden ortaya çıkan ve içsel bir çabayla yeşeren sanat aşkı mücevher değerindedir.

Bu değerin ebeveynler veya öğretmenler tarafından keşfedilip öğrencinin yönlendirilmesiyle de önemli bir viraj alınmış olur.

Ülkemizde onlarca, belki yüz civarında Güzel Sanatlar Lisesi var.

Bu okullarda öğrenciler resim, müzik gibi temel alanlar başta olmak üzere pek çok sanat kolunda üniversite öncesi eğitim alıyorlar.

Bazı özel liselerde tiyatro eğitimi de var.

Tiyatro ki sahne sanatlarının anası, en eski çağlardan modern çağlara insanlığın kendini ifade platformu olarak varlığını sürdüren küçük bir dünya...

Özel liseler haricinde, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı güzel sanatlar liselerinde 'tiyatro' eğitimi verilmiyordu bugüne kadar...

Şimdi, alınan karar gereği Bakanlığa bağlı bu liselerde de tiyatro bölümlerinin açılacağı duyuruldu.

Resim ve müzik gibi sanat dallarında yetenekli öğrencilerin ilgi ve becerileri doğrultusunda ortaöğrenim görmelerini amaçlayan güzel sanatlar liselerine 'tiyatro'nun da eklenmiş olması, geç de olsa yerinde bir karar.

Zaten bazı özel liselerin bünyesinde bulunan tiyatro bölümlerinin, resmi güzel sanatlar liselerine açılacak olması, bu alandaki fırsat eşitsizliğinin de giderilmesini sağlayacak.

Bu liselerde sanat eğitiminin kapsamını genişletecek olan tiyatro bölümlerine ait ders çizelgesi, 2022-2023 eğitim öğretim döneminde uygulanmaya başlanacak.

Elbette bu liselerden mezun olacak bireylerin tamamı 'profesyonel sanatçı' olacak, bu yoldan hayatını idame ettirecek diye bir beklenti içinde olunmamalı...

Belki meslek değiştirip bambaşka yollarda yürüyecekler, ancak, içlerine sanatın ışığı yansımış bireyler olarak hayata katılacaklar.

KARADENİZ TİYATRO FESTİVALİ

Madem söz tiyatrodan açıldı, oradan devam edelim...

22. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali Trabzon'da başladı.

Trabzon Devlet Tiyatrosu ev sahipliğinde düzenlenen festival, 20 Mayıs Cuma gününe kadar sürecek. Festivalde Türkiye, Azerbaycan, Gürcistan, Yunanistan ve Filistin'den çeşitli oyunlar sahnelenecek.

Sanatseverler festival programıyla ilgili detaylı bilgiye www.devtiyatro.gov.tr adresinden ulaşabilir.

YUNUS EMRE KİTAPLARI SERGİSİ

Bir güzel haber daha...

Eskişehir'de, Yunus Emre Anma Haftası kapsamında Yunus Emre Kitapları Sergisi açıldı.

Eskişehir İl Halk Kütüphanesinde açılan sergide, adından da anlaşılacağı üzere, Yunus Emre hakkında yazılan eserler var.

Kütüphanenin giriş katında açılan ve 100'ü aşkın kitabın bulunduğu sergi, 10 Mayıs'a kadar gezilebilecek.

SULU BOYA SEVENLER İÇİN

Bir haber de İstanbullu sanatseverler için... Hatice Kahraman ve Atölye Tezhip Grubu'nun hazırladığı Monna Rosa sulu boya sergisi, Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi'nde bugün açılıyor.

Doğanın yeniden uyanışını simgeleyen ilkbaharın güzelliklerinin yansıdığı tablolardan oluşan sergi 22 Mayıs'a kadar görülebilecek.

Bedir Acar Diğer Yazıları