Yazarlar

Bedir Acar

Bedir Acar

Karabağ'ın Mirası İstanbul'da

Bedir Acar tüm yazıları

Birkaç gün önce bu köşede, Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) Necip Fazıl sergisi açılacağını duyurmuştuk.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı tarafından hazırlanan 'Bir Şiir Bir Hayat/Zindandan Metmed'e Mektup' başlıklı sergi dünden itibaren sanatseverlerin izlenimine sunuldu.

Sergi, 26 Mayıs'a kadar AKM Çok Amaçlı Salonda ziyaretçilerini karşılayacak.

Yine AKM'de, bir başka önemli sergi daha kapılarını açtı.

Uluslararası platformlarda bilinen Azerbaycanlı sanatçı Nigar Helmi Abbasbayli'nin Azerbaycan halkının tarihi zaferine ithaf ettiği Karabağ'ın Mirası başlıklı kişisel resim sergisi...

Daha önce Paris, Monaco, New York gibi merkezlerde düzenlenen çağdaş sanat etkinliklerinde bir bölümü yer alan "Karabağ'ın Mirası" sergisinin açılışı Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Azerbaycan Cumhuriyeti İstanbul Baş Konsolosu Narmina Mustafayeva ve Nigar Helmi Abbasbayli tarafından gerçekleştirildi.

Ressam Abbasbayli'nin Karabağ'a ithaf ettiği ve İstanbul'da ilk kez sergilenen eserler, Karabağ'ın yürek parçalayan yıkıntılarını gözler önüne seriyor.

Karabağ'ın Şuşa kentinin Ermeni işgalinden kurtarılmasının ardından, Azerbaycan Hükümeti tarafından 2022 Şuşa Yılı olarak ilan edilmişti.

Azerbaycan'ın tarihi ve kültürel kökleriyle maruf, medeniyet beşiği Şuşa şehri, ülkenin gözbebeği konumunda...

Şuşa'nın geri alınışı hasretle beklenen bir kavuşma, anlamlı bir zafer olarak Azerbaycan halkının gönlünde apayrı bir yere sahip.

Dolayısıyla Abbasbeyli'nin böylesi bir zafere ithaf ettiği sergi, Şuşa Yılı etkinlikleri kapsamında gerçekleşen önemli bir sanat faaliyeti.

Karabağ'ın Mirası sergisi (aynı zamanda) Türkiye ve Azerbaycan'ın manevi birliğinin, ortak tarihi ve kültürel köklerinin bir simgesi olarak da anlam kazanıyor.

Ekim 2022'de ikinci kez New York Art Expo'da yer alacak olan sanatçının eserleri 22 Mayıs tarihine kadar AKM Galeri'de sergilenecek.

Bir sergi haberi de sulu boya sevenler için.

Hatice Kahraman ve Atölye Tezhip Grubu'nun hazırladığı "Monna Rosa" sulu boya sergisi, Altunizade Kültür ve Sanat Merkezi'nde açıldı.

Kasım 2021'de vefat eden şair ve mütefekkir Sezai Karakoç'un bir şiirinden ilhamla yola çıkılan sergide 70'in üzerinde eser yer alıyor.

Güller ve çiçek temalı sergi 22 Mayıs'a kadar görülebilir.

Bedir Acar Diğer Yazıları