Yazarlar

Bedir Acar

Bedir Acar

İntikamı acı oluyor

Bedir Acar tüm yazıları

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin "Kadını metalaştıran, erkeği yozlaştıran dizilerin neresini takdir edeceğiz?" çıkışının acı sonuçlarını çoktan yaşamaya başladığımızın kanıtı olarak, DEAŞ terör örgütü üyelerini göstersek (bu uç nokta örneğiyle) çok mu ileri gitmiş oluruz?

'Ne alakası var' demeyin.

İranlı ünlü yönetmen Mecid Mecidi'ye göre bal gibi alakası var.

'Bugün layıkıyla sahip çıkmadığımız çocuklar gelecekte hayattan, bizlerden, insanlıktan mutlaka intikamlarını alacaklardır. IŞİD (DEAŞ) etrafında kümelenenler nasıl ortaya çıktı sanıyoruz!'

Cennetin Çocukları, Güneşin Çocukları, Cennetin Rengi, Serçelerin Şarkısı, Baran...

Bunlar yönetmen Mecid Mecidi'nin, başrolü çocuklara verdiği, unutulmaz filmlerinden bazılarının adları...

Hatta, Mecidi, Hz. Peygamberimizin çocukluk yıllarını filme aktaran isim...

Yönetmenin çocuklarla ilgili duyarlılığı, geçen hafta Konya'da düzenlenen Sufi Sinema Film Günleri'nde, kendisine yöneltilen sorular arasındaydı.

'Filmlerinizde çocukları neden bu denli ön planda tutuyorsunuz?'

El cevap: Çocuklar buna değer. Onlar bizim geleceğimiz. Dünyada milyonlarca çocuk işçi, çocuk göçmen var. Savaşlar yüzünden annesiz, babasız, kimsesiz, bir başına kalanlar var. Çok kötü muameleye uğrayanlar, organ mafyasının eline düşenler, sefalete terk edilenler var. Bu çocuklar büyüdüklerinde mutlaka bizden, hayattan, insanlıktan intikamlarını alacaklardır. Terör örgütleri, IŞİD mesela... Bunların devşirdikleri insanlar mutlu bir çocukluk yaşamışlar mıdır sizce. Çocuklara sahip çıkmamanın faturası ağır ve acı olacaktır.

Oluyor da... Doğaya sahip çıkmamanın cezası da ağır oluyor mesela...

İnsanoğlu bunca bencil olduktan sonra, küresel şeytanlar sadece 'tüketen' ama akıl etmeyen insanlar istedikten sonra, korkarım sığınacak bir liman, tufandan bizi kurtaracak bir Nuh-u Nebi dahi bulamayacağız.

Bakın, orman yangınları başladı yine...

Bazıları kasten çıkarılıyor; bu biliniyor, kayıtlara geçti.

Bile isteye orman yakıp sayısız canlıyı acımadan yok edebilen, ekolojik dengenin bozulmasını umursamayan, kendi oksijenini zehirlediğinin bilincinde olmayan bir insan hangi ailenin, mahallenin, konu komşunun, okulun, cemiyetin mahsulüdür?

'Tüm bunların sorumlusu sözde komedyenlerin rol aldığı diziler' diyemeyiz ama haddi aşan her şeyin normalleştirildiği, sıradanlaştırıldığı dizilerin uyuşturucu, aşıdırıcı vazifesi gördüğü muhakkak.

'TRT'de yılbaşında dansöz çıksın mı çıkmasın mı' tartışmalarının yapıldığı 80'li yıllardan, Bebek sahilinde uluorta cima etme cüreti gösterilen günlere kolay gelinmedi.

Bir zehirli sarmaşık, uzun yıllar boyunca, yavaş yavaş ahşap konağı sardı.

Önceleri güzel manzara diye baktık ama zamanla sarmaşığın içten içe koca konağı çürüttüğünü fark ettik.

Gelinen noktada geç kalmanın pişmanlığıyla telaşa kapılmamak elde değil.

TV kanallarında, dijital platformlarda yayınlanan muhtevalar, Kırım Kongo virüsü bulaştıran keneler gibi dişlerini geçiriyor körpe zihinlere. Koparmaya çalıştıkça daha çok zehir saçmaya başlıyorlar.

Bahçedeki keneleri, ayrık otlarını temizlemek kolay olmayacak, zaman alacak.

Bahçeli'nin hakkı var:

"Sabahın en erken saatlerinden gecenin geç vakitlerine kadar kavgadan, kargaşadan, kutuplaşmadan, değerlerimize yönelik linç girişimlerinden başka ekranlarda hiçbir şey göze çarpmamaktadır.'

Peki ne olacak?

Keşke bu sorunun net bir cevabı olabilse ama sorunun asıl kaynağına bir teşhis koymak gerekirse, Mecid Mecidi'nin şu sözlerinden bir ipucu çıkarabiliriz belki:

'Maalesef hepimiz şahit olduk ki son senelerde bu coğrafya içindeki marjinal gruplar, Müslümanlığı yanlış temsil etmektedir. İslam'ın gerçekleri gösterilmemektedir. Batı'da ise neyi sahnelemek istiyorlarsa onu seyrediyorsunuz. Marjinal gruplar dediğimiz, örneğin DEAŞ gibi birtakım gruplar asıl İslam'ı rehin almaktadır, onların gerçek İslam ile işleri yok ve maalesef Batı'da da İslam'ın şefkatli yüzü, kucaklayıcı, güzel mesajlarını göstermiyorlar. Maalesef, İslam kendi ümmetinde de çok mazlum kalmıştır.'

Yönetmenin son cümlesi hayati...

Bir krizin ortasındaysak, belki de, mazlum bıraktığımız her şeyden hesaba çekiliyoruzdur.

Bedir Acar Diğer Yazıları