• 18 Ekim 2021 Pazartesi 08:00
  • |
  • 18 Ekim 2021 Pazartesi 08:00

SPOR YAZARLARI

Aydın Türkmen

Sahada 6 yoksa

Futbolda '6 Numara'nın sadece bir numara olmadığını dün Galatasaray-Konya maçında bir kez daha anladık. Özellikle de Sarı-Kırmızılılar için ne kadar önemli olduğunu!

Oysa Fatih Terim, 12 maçtır yenilmeyen, ligin namağlup takımına karşı son dönemin 'en cesur' takımıyla çıkmış, 'Pozisyon sıkıntısına çözüm arayanların' haftalardır dillendirdiği gibi forveti çiftlemişti... Mohamed'i en öne atmış, arkasına Halil Dervişoğlu'nu, sağa Morutan'ı sola da Kerem Aktürkoğlu'nu alarak sporseverlere 'keyifli bir maç' vadetmişti!

Evdeki plana uygun olarak ön alan baskısıyla başlayan Galatasaray, Mohamed'in takipçiliği sonrası gelen golle skor avantajını erken eline alırken rakibin 10-17. dakika arasında gösterdiği direnç maçın hiç de kolay olmayacağının fragmanı gibiydi.

Konya ilerleyen dakikalarda da namağlupluğunun tesadüf olmadığını kanıtlayan bir karakter koydu ortaya.

Bir kere birbirlerini çok iyi tanıyan, kimin nerede, nasıl davranacağını bilen bir ekip oluşturmuş İlhan Palut... Ayrıca oyunun yönünü çok hızlı değiştirebilen, fizik güçleri yerinde ve pas hakimiyeti yüksek Skubic, Guilherme, Çekici, Hadziahmetovic gibi ayaklara sahip.

Hal böyle olunca maçın başında sarı kart gören Taylan ile Cicaldau'dan oluşan Galatasaray göbeğinin direnç zayıflığı daha net görüldü.

Böyle durumlarda oyunu defanstan kurabilecek ayaklar kurtarıcı rolü üstlenebilirdi. Ama Alpaslan ve Nelsson'un böyle bir rol üstelenmeye ne yetenekleri ne de niyetleri vardı. Van Aanholt ise Serdar Gürler ve Skubic'in karşısında Kerem Aktürkoğlu'nun yol açtığı savunma zaafını gidermekle boğuşmaktan bu işlere kafa yoramadı!

Fatih Hoca ikinci yarı Taylan'ın yerine 21 yaşındaki '6 Numara' Assunçao'yu oyuna aldı. Ama bu hamle az önce açıkladığım nedenlerle de birleşerek orta saha üstünlüğünün tamamen Konya'ya geçmesine neden oldu.

İlk yarı 4 olan şut sayısı ikinci yarı 12'ye, topla oynama yüzde 49'dan yüzde 63'e, sıfır olan net gol pozisyonu sayısı 2'ye, 12 olan rakip ceza sahasında buluşma sayısı 24'e çıktı. Yani Yeşil-Beyazlılar oynadı, Galatasaray savundu ve izledi!

Her şeye rağmen Galatasaray, derbi haftası öncesi çok kritik bir 3 puan çıkardı. Takımın en iyileri Mohamed ve Cicaldau'ydu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

26 Kasım 2021 Cuma

Aslan gibi

23 Kasım 2021 Salı

Amaç "kazanmak" olmayınca!

8 Kasım 2021 Pazartesi

Maç başlamadan "ara"ya gitmişler!

DİĞER YAZARLAR

Aslan gibi
Aydın Türkmen

Aslan gibi

26.11.2021

El birliğiyle...
Engin Verel

El birliğiyle...

30.11.2021

Güven çıkar oyundan!
Alen Markaryan

Güven çıkar oyundan!

30.11.2021

Tamirci Çırağının İsyanı
Kenan Karcı

Tamirci Çırağının İsyanı

12.10.2021

Plan ve sakinlik
Mustafa Sapmaz

Plan ve sakinlik

22.11.2021

Az atak, az şutla çok iş yapmak!
Gürkan Ata

Az atak, az şutla çok iş yapmak!

29.11.2021