• 04 Mart 2021 Perşembe 08:00
  • |
  • 04 Mart 2021 Perşembe 08:00

SPOR YAZARLARI

Aydın Türkmen

Ankara'nın taşına bak!

Denizi geçip çayda boğulma deyiminin yaşanmış bir örneği olarak kayıtlara geçti dünkü maç.... 25 maçtan sadece 5'ini kazanabilen Ankaragücü, 'kolay fikstür' rehavetine kapıldıkları her hallerinden belli olan Galatasaraylı futbolculara ağır bir fatura çıkardı.

Üstelik öyle ligin dibine demir atmış bir takım gibi değil, ne oynadığını bilerek, oyunundan maç boyunca taviz vermeden kesti bu faturayı.

Nispeten genç ve koşan bir kadroya sahip olmayı avantaja dönüştürmek isteyen Hikmet Hoca, pres ve önde baskı ile Galatasaray'ın oyununu bozmayı planlamıştı. Maç da bu plana uygun başladı.

Sarı Kırmızılı futbolcular "Kapanayım, 1 puana razı olayım"dan daha fazlasını isteyen bir rakibi beklememiş olacaklar ki, sezonun en şaşkın ilk 10-15 dakikasını oynadılar.

Sahada "Ankaragücü bu tempoyu kaldıramaz, hem arkada çok boşluk bırakıyor, Galatasaray cezayı keser" dedirten oldukça hızlı bir mücadele vardı. Bir türlü değerlendiremeseler de Sarı Kırmızılılar bu handikapları gole çevirecek birkaç fırsat buldu.

İlk yarının son dakikasında Ankaragücü'nün penaltıdan bulduğu gol Galatasaray için işlerin her geçen dakika zorlaşacağının habercisiydi.

Fatih Hoca, ikinci yarı o oluşan boşlukları değerlendirmek için Kerem Aktürkoğlu gibi hızlı isimi sahaya sürdü, Ankaragücü'nün olası kapanma riskine karşı Falcao'yu alarak forveti çiftledi, sarı kartlı Yedlin'in kızarmaması için Linnes'i oyuna soktu.

Kâğıt üzerinde cesur, ama kilidi çözecek hamleler değildi. Örneğin Gedson'un takım savunmasında yarattığı zaafı görmezden gelmişti.

Ankaragücü'nün 1-0'ın üzerine yatma gibi bir planının olmadığı ikinci yarının başlama düdüğüyle birlikte anlaşıldı. Ankara ekibi, yine bitmek bilmeyen bir enerjiyle önde basmaya devam etti, Galatasaray'ın top oyununu bozdu, çok hızlı ataklara çıkarak defansı dengesiz yakaladı. O ataklardan birinde de Lobjanidze akıl dolu bir vuruşla skoru 2-0'a taşıdı. Tam Galatasaray nasıl bir refleks gösterecek derken Mohamed'in kırmızısı geldi.

11'e 11'de Ankaragücü'nün baskı ve enerjisini kıramayan Sarı Kırmızılılar için oyunu döndürmek ancak mucizeyle olurdu... Gol 90+'da geldi ama o mucize olmadı!

Ankaragücü sonuna kadar hak ettiği bir galibiyet aldı, onları kümede tutmaya yeter mi bilemem ama Galatasaray'ı şampiyonluktan ederse şaşırmam!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Nisan 2021 Çarşamba

Futbolun ruhu 12'den büyüktür

18 Nisan 2021 Pazar

Yalancı bahar olmasın

11 Nisan 2021 Pazar

'Mucize de yetmez'

DİĞER YAZARLAR

Futbolun ruhu 12'den büyüktür
Aydın Türkmen

Futbolun ruhu 12'den büyüktür

21.04.2021

Bizim çocuklar!
Engin Verel

Bizim çocuklar!

19.04.2021

Bir şey eksik!
Alen Markaryan

Bir şey eksik!

21.04.2021

Terim faktörü
Kenan Karcı

Terim faktörü

07.02.2021

Letonya laneti
Mustafa Sapmaz

Letonya laneti

31.03.2021

Acemice eşlik!
Gürkan Ata

Acemice eşlik!

18.04.2021