• 17 Ocak 2022 Pazartesi 07:00
  • |
  • 17 Ocak 2022 Pazartesi 07:00

SPOR YAZARLARI

Aydın Türkmen

4 artı, 3 eksi

Bir sezonluk sorunu birkaç haftaya sığdıran Galatasaray için dünkü Hatay maçı 3 puan mücadelesinden daha fazla anlam ifade ediyordu.

Dikkatler alınacak puan ya da puanlardan çok takımın oyununa kilitlenmişti ve Terim sonrası potansiyel bir baskıyla görevi devralan Torrent'in dokunuşları merak ediliyordu.

Takım eksikler nedeniyle idealden uzak bir kadroyla sahadaydı ama mücadele oyun kurgusuna dair önemli ipuçları vermeye yetti.

ARTILAR:

1- PAS OYUNU: Guardiola-Torrent takımlarının klasik özelliği paslı oyun önümüzdeki dönemin belirleyici karakteri olacağa benziyor. Takım kaleciden başlayarak pasla oyunu kurmayı amaçlıyor, önceki dönemden farklı olarak da geri pas en son düşünülen opsiyon oluyor. Hızla dikine oynama derdinde takım.

2- KANATLARA İŞLERLİK: Dikine hızlı oynama tercihi otomatikman Kerem Aktürkoğlu ve Emre Kılınç'ın rolünü daha da büyütmüş durumda. Kerem zaten bu takımın vazgeçilmeziydi ama Sivas'ta alıştığı mevkide oynayan iyi bir Emre Kılınç için bu büyük fırsat olacak.

3- HÜCUMDA ETKİN BEKLER: Sakatlıktan geri dönen Boey ve Van Aanholt da karakter olarak ileri çıkmayı seven futbolcular. Torrent için de bulunmaz nimet gibi... Dünkü Galatasaray'da kanatların daha sık ileri çıktığı, onlar çıkarken de kanatların içeri katederek hücum varyasyonunu çoğalttığını gözlemledik. Van Aanholt dün gerçekten harika işler yaptı.

4- TOPLU SAVUNMA-HÜCUM: Takım önde basarken de toplu hareket edip alan daraltıyor, savunma yaparken de... Tabii bu içinde handikaplar da içeriyor.

EKSİLER:

1- ORTA SAHA DİRENCİ: Terim döneminde can alıcı olarak kendini hissettiren dirençli orta saha eksikliği hâlâ duruyor. Ne Berkan ne de Taylan bu direnci sağlayacak güçte ve potansiyelde. Üstelik hızlı geçiş oyunu, kanat ve beklerin çıktığı bir sistem eksikliğin daha net hissedilmesine neden oluyor. Dün olduğu gibi ideal defans kurgusundan yoksun çıkılan maçta çok pozisyon verilmesinin önünü açıyor. Büyük takım, bu kadar kolay pozisyon vermemeli.

2- GÜÇLÜ FORVET: Mostafa Mohamed'in yokluğu, Diagne'nin sakatlığında Halil Dervişoğlu sahadaydı. Kanatların içeri katettiği bir sistemde, duvar olabilen, topu indirebilen, hava toplarında etkin güçlü bir forvet olmazsa olmaz gibi gözüküyor. Halil özellik olarak bunlardan çok uzakta.

3- KONDİSYON: Yüksek tempolu oyun, sezon boyunca bu konuda iyi bir karnesi olmayan Galatasaray için bir başka handikap... Takım diri kaldığı dönemlerde oyunu kotarmak zorunda.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

21 Mayıs 2022 Cumartesi

Giderayak sürpriz

17 Mayıs 2022 Salı

Çileye veda

8 Mayıs 2022 Pazar

Sezon özeti gibi

DİĞER YAZARLAR

Giderayak sürpriz
Aydın Türkmen

Giderayak sürpriz

21.05.2022

Şimdilik güle güle
Engin Verel

Şimdilik güle güle

16.05.2022

'Ben başkan adayı olsam'
Alen Markaryan

"Ben başkan adayı olsam"

24.05.2022

Ne haber netekim yine geldi kasket!
Kenan Karcı

Ne haber netekim yine geldi kasket!

1.05.2022

Doğrular ve festival
Mustafa Sapmaz

Doğrular ve festival

22.05.2022

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!
Gürkan Ata

Futbolun güzelliği, Avcı'nın öngöremediği!

23.05.2022