İrem'in azmi Cash'in sevgisi

İrem'in şizofreni zaferi! İlaçla değil Cash ile iyileşti. 11 yıl önce şizofreni teşhisi konulan İrem'in hayatı köpeği Cash ile tamamen değişti. İlaçlar fayda etmeyince pedagog tavsiyesiyle ‘Border Colli' cinsi bir köpek sahiplenen İrem Okyay, hastalığını tamamen atlattı.

İstanbul'da yaşayan 23 yaşındaki İrem Okyay'a 11 yıl önce, pedagog tarafından 'şizofreni başlangıcı' teşhisi koyuldu. İlaç tedavisine başlayan ancak faydasını göremeyen İrem'in içine kapanması, asosyal olması, izlediği çizgi filmler, oynadığı oyunların yaşına uygun olmamasının yanı sıra hayali bir arkadaşının olması anne-babasını endişelendirdi.

ŞİMDİ GENETİK OKUYOR

Bunların ardından pedagog, İrem'in ailesine, tüm sorumluluğu İrem'in üstlenebileceği hareketli bir köpek sahiplenmelerini tavsiye etti. Baba Tarık Okyay, 'Cash' ismini verdikleri Border Colli cinsi köpeğin, İrem'i 3 ayda neşeli ve sosyal bir çocuğa dönüştürdüğünü söyledi. Tokyay, "İlacın 6 ayda yapamadığını, Cash 3 ayda yaptı. Bugün kızımız, genetik mühendisliği okuyor" dedi. İrem ise, "Biraz araştırıp ona bir şeyler öğretmeye başladım. Sonra bunu profesyonelliğe döktük. Yarışmalara da katılıp, dereceler aldık. Onun sayesinde iyileştim. İyi ki var" diye konuştu.

İrem ile Cash, 2013 yılında katıldıkları yetenek yarışmasında ikinci olmuştu.

Tüm Yaşam haberleri için tıklayın