Hazirana kadar havalar nasıl olacak?

Hazirana kadar havalar nasıl olacak?
Son Güncelleme:

Yaz sıcaklarını her geçen gün daha yakından hissediyoruz. Özellikle, hafta başından itibaren havalar nemin yüksek olduğu bölgelerde daha da bunaltıcı oluyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü Analiz ve Tahminler Şube Müdürü Ahmet Uçar önümüzdeki günleri ve yaz aylarını aksam.com.tr'ye değerlendirdi. Uçar şöyle konuştu:

aksam.com.tr / ÖZEL 

Yarın ve perşembe günleri sıcaklık hissedilir derecede artacak ve mevsim normallerinin üstünde seyredecek. Cuma günü bazı bölgelerde yağış ve buna bağlı olarak serin bir hava beklense de bu sadece 1 gün sürecek ve hafta sonu başlayacak sıcak hava dalgası Haziran başına kadar devam edecek. Mesela, Ankara'da ortalama sıcaklık bu dönemde üst sınır olarak 25 dereceyken, 30-32 arasını test edecek. Türkiye genelinde Haziran başına kadar ortalamaların birkaç derece üstünde sıcaklık hissedilecek.

SANSASYONEL DEĞERLENDİRMELERE GEREK YOK 

Yaz geneline bakacak olursak; Haziran, Temmuz, Ağustos ayları 50 yıllık ortalamaların yaklaşık 1-2 derece üstünde olacak. İç bölgelerde sıcaklık 2 derece, diğer bölgelerde ise 1 derece yüksek olacak. Bunun dışındaki değerlendirmeler sansasyoneldir. Önceki yıllardan 1-2 derece yukarıda olan sıcaklık anormal bir durum değildir. Türkiye genelinin 1971-2000 yılları arasında Haziran, Temmuz, Ağustos sıcaklık değerlerinin ortalaması 23 derecedir. Bu geçen yıl 24,7 olmuştur. Bu yıl da 24-25 arası beklenmektedir ve bunu abartmak doğru değil.

Tüm Yaşam haberleri için tıklayın