Şanlıurfa Kurban Bayramı namazı 2021 saat kaçta kılınacak? Diyanet Şanlıurfa bayram namazı saati vakti!

Diyanet Şanlıurfa bayram namazı saati vakti Şanlıurfalı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Kurban, Kur'an-ı Kerim, Sünnet ve icmâ ile sabit bir ibadettir. Kurbanın meşru bir ibadet olduğuna dair Kur'an-ı Kerim'de deliller mevcuttur. Hz. İbrahim'in oğlu Hz. İsmail'in yerine bir kurbanın, Allah tarafından kendilerine fidye (kurban) olarak verildiği açıkça bildirilmektedir. Kurban ibadetinden önce namaz kılacak vatandaşlar namaz vakitlerini araştırıyor. Peki, Şanlıurfa Kurban Bayramı namazı 2021 saat kaçta?

Şanlıurfa Kurban Bayramı namazı 2021 saat kaçta kılınacak" Diyanet Şanlıurfa bayram namazı saati vakti!

Şanlıurfa Kurban Bayramı namazının saat kaçta kılınacağı merak ediliyor. Kurban Bayramı'na ulaşmanın mutluluğunu yaşayan vatandaşlar 20 Temmuz sabahı bayram namazlarını eda edecek. Bayram namazları cemaatle kılınacak. Diyanet bayram namazı vakitlerini il il duyurdu. Peki, Şanlıurfa Kurban Bayramı namazı 2021 saat kaçta? İşte Diyanet Şanlıurfa bayram namazı saati vakti...

ŞANLIURFA KURBAN BAYRAMI NAMAZI SAAT KAÇTA?

Şanlıurfa Kurban Bayramı namazı saat 05:52'te kılınacak.

DİYANET BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

ADIM ADIM BAYRAM NAMAZI KILINIŞI

Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Ramazan Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" veya aynı şekilde "Niyet ettim Allah'ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama" şeklinde niyet edilir.

Bundan sonra imamla birlikte hareket edilerek:

1. Rekat

* Bayram namazına niyet ettikten sonra tekbir alınır ve eller bağlanır,

* Sırasıyla imam hatip ve cemaat sessizce "Sübhaneke duası"nı okur,

* Tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 2. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

* Sonra 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

* Ardından 4. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.

4

* İmam; gizlice "Euzü besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

* Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.

2. Rekat

* İmam; gizlice "Besmele" çeker, açıktan "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okur. Cemaat ise sessizce imamı dinler.

* Ardından tekrar tıpkı iftitah tekbiri gibi yeniden eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,

* Sonra 2. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

* Ardından 3. Tekbir alınır ve eller yine yanlara salınır,

* Son olarak 4. Tekbir alınır ancak bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.

* Rüku ve secdenin ardından oturulur, "Tahiyyat, Salli-Barik duaları" okunur ve önce sağ tarafa sonra sol tarafa selam verilerek namaz tamamlanır.

Bundan sonra müezzinin refakatinde hep birlikte 3 defa tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle birlikte imam hatip minbere çıkar ve bayram hutbesini okur.

YOLCUNUN KURBAN KESMESİ GEREKİR Mİ?

Yolcu (seferî), kurban kesmekle mükellef değildir (el-Fetâva'l-Hindiyye, V, 576). Ancak kesmesi hâlinde sevabını kazanır. Kişi, kurbanını ikamet ettiği yerde kesebileceği gibi, bayram dolayısıyla veya başka bir sebeple gitmiş olduğu yerde de kesebilir. Seferî olması, kurban kesmesine ve kestiği kurbanın makbul olmasına engel değildir.

Seferî iken kurban kesenler; bayram günleri içinde memleketlerine dönerlerse, yeniden kurban kesmeleri gerekmez. Kurban bayramının başında mukim iken kurban kesmeden bayram günlerinde sefere çıkana da vacip olmaz. Sefer hâlinde iken kurban kesmeyip de bayram günlerinde memleketlerine dönenlerin kurban kesmeleri gerekir (Kâsânî, Bedâi', V, 63).

Başta Şâfiî mezhebi olmak üzere kurbanın sünnet olduğu görüşünde olanlara göre, seferîlik durumunda da aynı hüküm geçerlidir (Nevevî, el-Mecmû', VIII, 383).

  • şanlıurfa kurban bayramı namazı saati
  • şanlıurfa kurban bayramı namazı 2021
  • şanlıurfa kurban bayramı namazı saat kaçta
  • şanlıurfa kurban bayramı namazı vakti
  • diyanet şanlıurfa kurban bayramı namazı saati
Tüm Yaşam haberleri için tıklayın