12 Eylül direnişinin kalesiydi

12 Eylül direnişinin kalesiydi
Son Güncelleme:

12 Eylül Askeri Darbesi'nin ardından barışın, umudun ve direnişin simgesi haline gelen Reha İsvan 88 yaşında hayatını kaybetti. İsvan'ın cenazesi 11 Mayıs'ta Yalova'da toprağa verilecek.

12 Eylül Askeri Darbesi'nden sonra Barış Derneği Davası'ndan yargılanan ve duruşmalardaki tavrıyla direnişin simgesi haline gelen Reha İsvan hayatını kaybetti. Yalova’nın Çiftlikköy İlçesi’ne bağlı Taşköprü Beldesi’nde eşi Ahmet İsvan ile birlikte yaşayan Reha İsvan, 88 yaşındaydı.

Atatürk'ün silah arkadaşı General Kemal Doğan'ın kızı olan ve ilk adı Cumhuriyet olan Reha İsvan'ın cenazesi yarın Levent Camii'nde kılınacak öğle namazının ardından Yalova'ya götürülecek. Burada Merkez Camii'nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Taşköprü Belde Mezarlığı'nda toprağa verilecek. 

DURUŞUYLA SEMBOLLEŞEN BİR İSİM

Barış Derneği Davası'nın tek kadın sanığı olan ve 38 ay tutuklu kalan Reha İsvan, 12 Eylül döneminde kadın tutuklular için direnişin ve umudun sembolü oldu. Duruşmalardaki dik tavrıyla sadece kendisinin değil, insan hakları ve özgürlüklerinin savunuculuğunu da üstlendi. Reha İsvan'ın cezaevi anıları, gazeteci Zeynep Oral tarafından "Yankılar" adlı bir kitapta toplandı.

1925 yılında İstanbul, Şehremini'de dünyaya gelen İsvan'ın çocukluğu babasının görevi nedeniyle Konya, Manisa, Erzurum ve Kırklareli'nde geçti. Çalışmaya ise doğduğu şehir olan İstanbul’da tarım aletleri satan bir şirkette başladı. 1950 yılında daha sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapacak olan Ahmet İsvan ile hayatını birleştirdi. Reha İsvan'ın "Gün Olur Devran Döner" adlı bir kitabı bulunuyor.

ONLAR BENİM ONUR BİLEZİKLERİM

“Selimiye Kışlasının giriş merdivenlerinden aşağıya inerken, yanına çok güzel gösterişli bir kadın polis yanaştı. Sıcak bir gülümsemeyle, ‘Özür dilerim, size kelepçe takmak zorundayım,’ dedi.

Mavi gözlü kalın kaşlı, saçlarının önü belli belirsiz ağarmış kadın, kollarını uzattı, gülerek ‘Buyurun, hemen kelepçeleyin’ deyip ekledi: Onlar benim onur bileziklerim. Zeynep Oral'ın "Yankılar" kitabından)

SAYGIYLA EĞİLİYORUZ

Barış Derneği Yönetim Kurulu'nun Reha İsvan’ın anısına yaptığı açıklama:

"Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz"
"Reha İsvan'ın anısı önünde saygıyla eğiliyoruz

12 Eylül sonrası Barış Derneği davası sanıklarından, Türkiye ilerici hareketinin ve barış mücadelesinin simge isimlerinden biri olmuş Reha İsvan'ı yitirdik.

Kendi köklerini Reha İsvan'ın parçası olduğu o büyük harekette gören Barış Derneği olarak anısı önünde saygıyla eğiliyoruz.

Tüm Yaşam haberleri için tıklayın