Ukrayna'dan NATO çıkışı: Fransa ve Almanya hata yaptı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ABD basınına açıklamalarda bulundu. Kuleba, “2008 yılında Almanya ve Fransa'nın Ukrayna'nın NATO'ya alınmasına karşı çıkmaları hataydı” dedi.

Ukrayna'dan NATO çıkışı: Fransa ve Almanya hata yaptı

İHA

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırıları devam ederken, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kuleba, Ukrayna'daki son duruma değinerek, "Ukrayna'da bu korkunç yıkımın sebebi olanlarla, savaş suçu işleyenlerle aynı masaya oturup konuşmayı düşünmek bile çok zor. Ancak Bucha'daki gibi akan kanı durduracaksa ve Kramatorsk'taki gibi saldırılar son bulacaksa müzakere imkanı değerlendirilmeli. Ben ne hissedersem hissedeyim insanları ölmekten ve binaları yıkılmaktan kurtaracak bir şans varsa değerlendirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmeye yönelik ilk planının "başarısız olduğunu" aktaran Kuleba, Rusya'nın Ukrayna'daki Rus birliklerin başına General Alexander Dvornikov'un atanmasına ilişkin ise, "Rusya ne yapmayı planlıyorsa yapsın, bizim stratejimiz var ve bu strateji, bu savaşı kazanacağımıza ve topraklarımızı kurtaracağımıza olan güvene dayalıdır" dedi.

"FRANSA VE ALMANYA HATA YAPTI"

2008 yılında Almanya ve Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik NATO dahilinde aldığı kararın hata olduğunu belirten Kuleba, "Almanya ve Fransa'nın 2008 yılında Ukrayna'nın NATO'ya girmemesi yönünde kullandıkları oy stratejik bir hataydı. Eğer NATO üyesi olsaydık bu savaş başlamazdı. Bu hatanın bedelini Almanya ve Fransa değil biz ödüyoruz" dedi.

Rus konvoyu yeniden görüntülendi! O bölgeye gidiyorlar...

Rusya'dan S-300 açıklaması: Roketlerle vurduk

Putin'den Ukrayna savaşına yeni general... Tüm yetkiyi ona verdi

Bölgede hareketlilik başladı... Zelenski: Zor bir savaş olacak

Rusya Dışişleri: Ukrayna yeni bir barış anlaşması taslağı iletti

  • ukrayna dışişleri bakanı
  • almanya ve fransaya tepki
  • rusya ukrayna son dankika
Tüm Trend haberleri için tıklayın