Rusya internetin fişini çekecek mi? Kripto paraları bekleyen büyük tehlike!

Rusya, Ukrayna'ya karşı başlattığı savaş neticesinde birçok dünya ülkesinden yaptırımlarla karşı karşıya geldi. Ünlü markaların tek tek Rusya'dan çekilmesi ile beraber Rusya internet ağıyla ilgili yeni bir kararın eşiğine geldi. Peki, Rusya dünyadaki internet ile bağlantısını keserse kripto paraların akıbeti ne olur?

Rusya internetin fişini çekecek mi" Kripto paraları bekleyen büyük tehlike!

Milliyet

Rusya'nın Ukrayna ile olan savaşı yalnızca askerlerle değil firmalar ve diğer ülkelerin yaptırımlarıyla da devam ediyor. Birçok ambargoya maruz kalan Rusya dış ülkelerle olan bağını kopartarak interneti de kapatmaya varan yeni kararlar almanın eşiğini geldi.

Dünyadaki internet bağlantısını kapatmayı planladığı iddia edilen Rusya'nın bu kararı sonrası uzmanlar kripto para piyasasının da etkileneceğini söylüyor. Milliyet'in haberine göre; Rusya, 11 Mart'a kadar ülkedeki internet sitelerinin sadece Rusya'da sunucusunun bulunacağı, uzantılarının sadece '.ru' olacağı ve Rusya DNS'ini kullanacak şekilde hizmet verecek.

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın birçok alanı olduğu gibi medya ve interneti de derinden etkilediğini söyleyen Doç. Dr. Ali Murat Kırık, savaşın başlangıcından itibaren Ukrayna hükümetinin büyük teknoloji şirketlerine Rusya ile çalışmamaları gerektiği konusunda baskı yaptığını ve bu baskının kısmen başarılı olduğunu belirtti.

'RUSYA'NIN BİR ANDA İNTERNETİN FİŞİNİ ÇEKMESİ...'

Ukrayna'nın talebinin yerine getirilmesinin pek de mümkün gözükmediğini söyleyen Doç. Dr. Ali Murat Kırık, "Bu durum olursa Rusya kendi internet sistemini geçebilir ve dünyadan bilgi akışı kesilebilir" diye konuştu. Dünyanın Rusların bilgi akışından geri kalmasını istemeyeceğini söyleyen Doç. Dr. Kırık, Rusya'nın yıllardır kendi internet ekosistemine yatırım yaptığını vurguladı. Rusya'nın kendi internetini yaratma gibi bir amacının olmasının doğal olduğunu söyleyen Doç. Dr. Kırık, "Ancak Rusya'nın bir anda internetin fişini çekmesi ihtimaller arasında değil. Bu isteğin kısa vadede gerçekleşebilmesi zor gibi gözükmekte" yorumunda bulundu.

'DEPREM ETKİSİNE NEDEN OLABİLİR'

İçinde bulunduğumuz çağın bilgi çağı olduğunu söyleyen Siber Güvenlik Uzmanı Osman Demircan, bilgiye erişimin kısıtlanmasının geri dönülemez sonuçlar doğurabileceğini söyledi ve "Sırf bu durum başta eğitim ve tıp gibi toplumu ilgilendiren konularda ülke kaynaklarına güveni sarsacağından akademik kaynaklarda ciddi beyin göçleri yaratabilir" diye konuştu.

Rusya'nın küresel internet sisteminden kopmasından kripto para yatırımcılarının da etkileneceğini söyleyen Demircan, "İnternetin tamamen kesilmesi kripto yatırımcılarının ve diğer ülkelerden yatırım yapılan Rusya merkezli kripto borsalarını da ciddi boyutta zarara uğratacaktır. Bu kararın Rusya tarafından resmen açıklanması kripto borsalarının tamamında bir deprem etkisine neden olabilir" ifadelerini kullandı.

Tüm Trend haberleri için tıklayın