Omikron tedbiri! Hatırlatma dozunda süre 3 aya indi

Hatırlatma dozu süresi 3 aya indi. Bilim Kurulu, Omikron varyantına karşı aşı takviminde değişiklik yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı takvimi üzerinden 3 aydan uzun süre geçenlerin hatırlatma dozunu yaptırabileceklerini açıkladı.

Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Avrupa'da görülen günlük vaka sayısı artışlarının ülkemizde görülmemesi için aşı takviminde değişikliğe gidildiğini açıkladı. Koca, "Daha önce ister inaktif ister mRNA aşısı ile aşılanmış olsun tüm vatandaşlarımız belirlenmiş aşı takviminin üzerinden 3 aydan uzun süre geçmişse diledikleri aşı türü ile hatırlatma dozu aşısı olabileceklerdir" dedi.

HIZLA BULAŞIYOR

Koca ayrıca, "Omicron varyantı sebebiyle Referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları devam etmektedir. Avrupa'da yaşanan örnek ve varyantın hızla bulaşması sebebiyle ülkemizde de varyantın baskın hale gelmesi yakın gelecekte gerçekleşebilecektir. Bu duruma karşı hazırlıklı olmak için hatırlatma dozu aşılarını tavsiye ediyoruz" açıklaması yaptı.

Tüm Trend haberleri için tıklayın