Kripto para piyasasında deprem! Bitcoin ve Ethereum'da düşüş durdurulamıyor

Kripto para piyasasındaki düşüş trendi devam ediyor. 2022'ye düşük seviyelerde başlayan Bitcoin ve Ethereum beklenen yükselişi hala gösteremedi. Rusya-Ukrayna krizi de kripto para piyasasını olumsuz yönde etkiledi. Bitcoin anlık 36,902 dolardan, Ethereum ise 2,527 dolardan işlem görüyor.

Kripto para piyasasında deprem! Bitcoin ve Ethereum'da düşüş durdurulamıyor

Düşüş trendini bir türlü durduramayan kripto paralar Rusya-Ukrayna krizi ile adeta çakıldı. 2022 yılına kötü bir başlangıç yapan ve yatırımcılarını sevindirmeyen kripto paralar piyasalardaki çalkantılı süreç devam ediyor.

BİTCOİN FİYATI SAVAŞTAN ETKİLENİYOR

Son dönemde ağır baskıların altında ezilen kripto para dünyası Rusya'dan gelen sıcak savaş iddialarıyla desteklerini birer birer kaybediyor. Rusya'nın tüm tepkilere rağmen Ukrayna'nın ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk şehirlerine giriş yaptığı iddiaları dünya ekonomilerine olduğu kadar kripto para piyasasına da olumsuz etki yaptı.

FED ETKİSİ DE VAR

Kripto paralardaki düşüşün ana nedenini Rusya-Ukrayna sorunu oluştururken bir yandan da ABD Merkez Bankası Fed'in Mart ayında faiz artırımına gidecek olması da gerilemeyi tetikliyor. Fed, enflasyonu kontrol altına almak için faiz artırımı yapmayı hedefliyor. Bu durumda doların da değer kazanması bekleniyor.

100 MİLYAR DOLAR BUHARLAŞTI

Kripto paraların toplam sermaye değeri geçtiğimiz gün 1.71 trilyon dolar seviyelerinde bulunurken, Bitcoin ve Ethereum öncülüğünde gerçekleşen sert düşüşün etkisiyle bugün 1.61 trilyon dolara kadar düştü. Bu gelişmeyle birlikte kripto para piyasasında 100 milyar dolar buhar oldu.

22 ŞUBAT KRİPTO PARALARDAKİ SON DURUM

Coingecko'da yer alan verilere göre piyasalar son 24 saatte yüzde 7.6 geriledi. Saat 9.45 itibariyle piyasaların toplam büyüklüğü 1 trilyon 729 milyara düştü.

Bitcoin de bu düşüşten payını aldı. BTC'nin fiyatı yüzde 6 gerileyerek 37 bin 876 dolara indi. BTC'nin piyasa hakimiyeti ise yüzde 40.26'ya yükseldi.

Ethereum'daki düşüş ise daha fazla oldu. ETH'nin fiyatı yüzde 8.1 gerileyerek 2 bin 524 dolara geriledi.

Ripple ise sert düşen kripto paralar arasına girdi. XRP'nin fiyatı yüzde 13.2 düşerek 69 cente indi. Böylece Ripple 70 cent seviyesinin altını görmüş oldu.

Dogecoin'deki düşüş ise yüzde 9 oldu. DOGE'un fiyatı 12 cente indi. Dogecoin aynı zamanda ilk 100'de bir sıra daha kaybederek 13'e geriledi.

Tüm Trend haberleri için tıklayın