O görüntüler viral olmuştu... Kurgu olduğu ortaya çıktı

Küçük bir kızın kaçırılmaktan son anda kurtarıldığı anlara ilişkin görüntü sosyal medyada 10 milyona yakın izlenme almıştı. Söz konusu görüntüde, market çalışanı bir kadının dikkati sayesinde küçük kızı kaçırılmaktan son anda kurtardığı görülüyordu. Ancak videonun kurgu olduğu ortaya çıktı.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde yer alan videonun gerçek bir çocuk kaçırma teşebbüsüne son anda engel olan kadını gösterdiği iddia edildi. Videoda küçük bir çocuğun marketten bir şeyler aldığı görülüyor. Başka bir adamın da o sırada telefonla konuşmuş gibi yapıp, arabasının kapısını açık bırakarak çocuğu kaçırma planı yaptığı, ancak market çalışanının durumu fark ederek teşebbüssü engellediği görülüyor.

Video kurgu

Teyit.org'da yer alan bilgiye göre sahte görüntüleri tespit eden HoaxEye videonun viral olması üzerine Twitter'dan videonun kurgu olduğunu belirten paylaşım yaptı.

İspanyolca ve Portekizce kaynaklarda da videonun kurgu olduğunu belirten analizler yer alıyor.

Videonun Ekvatorlu içerik üreticisi Renata Chonlong'un Facebook hesabından 18 Şubat tarihinde paylaşıldığını görüyoruz. Kendisi de videoda yer alan Chonlong'ın profilini incelediğimizde benzer sahnelerin canlandırıldığı videolara rastlıyoruz.

Benzer kurguda ilerleyen, aynı oyuncularla kaydedilen başka bir video da var. Aynı şekilde market çalışanı bir kadın ve bir çocuğun olduğu videoda çocuğun kaçırılması engelleniyor. Ayrıca videolardaki iki aracın aynı olduğu da görülüyor.

Renata Chonlong'un bu videoları farkındalık yaratmak için kaydettiği söylenebilir. Nitekim kurgu videoya benzer çocuk kaçırma olaylarına gerçek hayatta rastlamak mümkün.

Çocuk kaçırma küresel bir sorun. Dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon çocuğun kaybolduğu tahmin ediliyor.

Tüm Trend haberleri için tıklayın