İnternet kullanıcıları tehlikede

Çinli bilgisayar korsanları da bir yazılım açığından faydalanarak kullanıcıların bilgilerini çalmaya başladı. Uzmanlara göre siber dünya şimdiye kadarki en büyük riskle karşı karşıya.

Siber saldırılar, gelişen teknolojiyle birlikte artık en büyük tehditlerden biri. Çinli bilgisayar korsanları da bir yazılım açığından faydalanarak kullanıcıların bilgilerini çalmaya başladı. Uzmanlara göre siber dünya şimdiye kadarki en büyük riskle karşı karşıya.

İnternet ve bilişim sistemleri artık hayatımızın her anında. Özellikle de şehir yaşamında. Hayatımızı kolaylaştırmalarının yanında, büyük riskler de barındırıyorlar. Yazılım açıkları kötü niyetli kişilerin ellerinde çok tehlikeli silahlara dönüşebiliyor. Çinli bilgisayar korsanları bir yazılım açığından faydalandı. Dünya üzerindeki internete bağlanan tüm cihazları hedef almaya başladı. Uzmanlar, internet açığının herkes için tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

Log4j adlı bir yazılım. Bilgisayarların ağ üzerinden birbirleriyle etkileşimde bulunmasını sağlıyor. Bu yazılımda büyük bir açık tespit edildi. Bilgisayar korsanları, açık sayesinde sunucuyu ele geçiriyor ve kendi amaçları için kullanabiliyorlar. Kullanıcıların kişisel bilgilerini çalıyorlar. Bilgilerin çalınıp çalınmadığını anlamak ise çok zor.

Log4j adlı yazılım kullanıcıların ağ üzerindeki verilerini alıp kopyalayabiliyor. Bilgisayar korsanları da bu ağ üzerinden bilgileri çalıyor. Bu durumsa kullanıcıların yedeklenmiş tüm dosyaları ve fotoğraflarının yanı sıra kişisel bilgileri de tehlikeye atıyor. En büyük teknoloji şirketleri bile bu tehditle karşı karşıya. Çoğu büyük firma bu saldırıları engellemek için şifreleme yazılımı kullanıyor. Kullanıcılarınsa verilerini korumak için pek şansı yok.

Bu açığı tehlikeli kılan log4j'nin kullanım yaygınlığı. Yazılımı geliştiren şirket ise bu açığın giderildiğini söylüyor. Ancak bu açıklamanın ne kadar gerçekçi olduğuysa bilinmiyor. Kişisel verilerin internete yüklenmiş olması, bu riski her zaman var olduğu anlamına geliyor.

Tüm Trend haberleri için tıklayın