Internet Explorer için mezar taşı dikildi... Olay sosyal medyanın gündemine oturdu

Güney Koreli bir yazılımcı, desteği 15 Haziran tarihi itibarıyla sonlandırılan Internet Explorer için bir kafenin önüne mezar taşı dikti. Bu olay kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu.

Internet Explorer için mezar taşı dikildi... Olay sosyal medyanın gündemine oturdu

ShiftDelete

Microsoft yalnızca birkaç gün önce Windows sistemler için Internet Explorer desteğini iptal etti. Kullanıcılarını tamamen yeni Edge'e yönlendiren Microsoft, yine de bazı hayranlarını durduramıyor. Güney Kore'de Internet Explorer için hazırlanan mezar taşı kısa sürede sosyal medyanın gündemine oturdu.

ShiftDelete'de yer alan habere göre, Windows'un efsane tarayıcısı, 15 Haziran tarihinden itibaren güvenlik güncellemeleri almayı bıraktı ve Microsoft, önümüzdeki birkaç ay içinde tüm IE sürümlerini Edge'e yönlendirecek. Bu geçiş tamamlandıktan sonra ise Windows güncellemesi aracılığıyla Internet Explorer tamamen durdurulacak.

Internet Explorer'ın ilk halka açık sürümünün 27 yıl önce yayınlandığı göz önüne alındığında, desteğin iptal edilmesi teknoloji dünyası için oldukça önemli. Bundan dolayı da tarayıcının bazı kullanıcılar tarafından unutulmadığı görülüyor.

Internet Explorer için hazırlanan sahte bir mezar taşı Güney Kore'de popüler oldu. 27 yaşındaki tarayıcının mezar taşına işlenen açıklamada, "Diğer tarayıcıları indirmek için iyi bir araçtı" ifadeleri kullanıldı.

INTERNET EXPLORER'IN MEZAR TAŞI İÇİN 330 DOLAR HARCADI

Reuters'un haberine göre mezar taşı, yaklaşık 330 dolar harcayan Güney Koreli yazılımcı Jung Ki-young tarafından yapıldı. 17 Ağustos 1995 – 15 Haziran 2022 tarihlerini de taşın üzerine işlemeyi ihmal etmeyen Ki-young, mezar taşını Güney Kore'deki bir kafenin önüne dikti.

Kafenin sahibi Reuters'a verdiği demeçte şunları söyledi:

Baş belasıydı ama ben buna aşk-nefret ilişkisi derdim, çünkü Explorer'ın kendisi bir zamanlar bir çağa hükmediyordu. Explorer'a teşekkür etmemin bir başka nedeni de bu, şimdi dünya çapında bir şaka yapmama izin verdi. Gittiğine pişmanım ama unutmayacağım.

Internet Explorer'ın tercih edilme oranının pazarda çok düşük seviyeye gerilediğini belirtmek gerekiyor. Tarayıcı istatistikleri tüm pazarın sadece yüzde 0,50'sinin IE kullandığını söylüyor. Edge, hem Windows 10 hem de Windows 11'de varsayılan tarayıcı olduğu için bu kadar düşük kalmasını doğal buluyoruz.

Tüm Trend haberleri için tıklayın