Gramda kritik tahmin ortaya çıktı! Altın yatırımcıları dikkat!

Altın fiyatlarındaki yükseliş devam edecek mi? Altın alım satımı için doğru zaman mı? Gram altına yatırım yapılmalı mı? 1 Şubat güncel altın fiyatları nedir? sorularına yanıt arayan vatandaşlar son dakika güncel altın fiyatlarını yakından takip ediyor. Fed'in mart ayında yapacağı faiz artırımı kararını değerlendiren Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, şu an için altını baskılayacak en önemli faktörün reel faizler olduğunu fakat artan enflasyondaki yükselişin devam etmesini beklediklerini belirtti. 'Altın için orta ve uzun vade görünüm yükselişe işaret ediyor' diyen Moya, kısa vadede Fed'in şahin duruşunun değerli metalin fiyatlarını baskılayacağını vurguladı. Gram altın an itibarı ile 774 liradan işlem görürken yükselişini sürdürüyor. İşte güncel altın fiyatları...

Gramda kritik tahmin ortaya çıktı! Altın yatırımcıları dikkat!

Altın fiyatları son dakika itibarı ile yükselişe geçmeye başladı. Gram altın an itibarı ile 774 liradan işlem görmeye başladı. Peki altın fiyatlarındaki yükseliş devam edecek mi? Altın alım satımı için doğru zaman mı? Gram altına yatırım yapılmalı mı? 1 Şubat güncel altın fiyatları nedir? Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta "Faizi, Mart toplantısında artırma niyetindeyiz. Bunu yapmak için koşullar uygun, riskleri gözlemliyoruz" demişti. Uzmanlara göre, "Altın için orta ve uzun vade görünüm yükselişe işaret ediyor" derken kısa vadede Fed'in şahin duruşunun değerli metalin fiyatlarını baskılayacağını vurguladı. İşte detaylar...

1 ŞUBAT SALI GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

GRAM ALTIN NE KADAR?

Altın fiyatları, geçen haftayı son 6 ayın en kötü performansıyla kapattı. Yeni haftaya da küresel altın fiyatlarının etkisiyle başlayan gram altın 774 TL seviyesinde işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?

Altın yatırımcısının en çok tercih ettiği ürünlerden biri olan çeyrek altın bugün 1. 249 liradan geri alınırken aynı dakikalarda satış fiyatı ise 1.277 lirada bulunuyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

Yarım altın bugün 2.505 liradan alınıyor, 2.555 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI KAÇ TL?

5 bin liranın üzerindeki konumuyla alıcısını zorlayan cumhuriyet altını ise 4 bin 995 liradan geri alınırken, 5 bin 090 liradan da satışa sunuluyor.

ORTA VE UZUN VADEDE ALTIN FİYATLARI

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta "Faizleri artırma ya da artırmama kararını Mart toplantısında vereceğiz. Faizi, Mart toplantısında artırma niyetindeyiz. Bunu yapmak için koşullar uygun, riskleri gözlemliyoruz" demişti.

Doların en çok işlem gördüğü para birimlerine karşı değerini ölçen Bloomberg Dolar Spot Endeksi geçen hafta hızlı bir yükseliş kaydettikten sonra pazartesi günü yüzde 0,6 düşüş kaydederek kazançlarının önemli bir kısmını geri verdi.

Oanda Kıdemli Piyasa Analisti Edward Moya, şu an için altını baskılayacak en önemli faktörün reel faizler olduğunu fakat artan enflasyondaki yükselişin devam etmesini beklediklerini belirtti. "Altın için orta ve uzun vade görünüm yükselişe işaret ediyor" diyen Moya, kısa vadede Fed'in şahin duruşunun değerli metalin fiyatlarını baskılayacağını vurguladı.

ALTIN NEYİ BEKLİYOR

24 TV'ye önemli açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, "Fed, daha kısa vadede faiz artırımlarına başlayacağının sinyalini vermesi ve Rusya-Ukrayna konusundaki jeopolitik gerginliklerin altının daha fazla gerilemesini önlediğini belirterek şunları ifade etti:

" Özelikle Fed'in mart ayında yapacağı faiz artırımının yüzde kaç olacağı önemli. Eğer enflasyonda önlenemeyecek bir yükseliş söz konusu olursa altın bundan pozitif etkilenebilir ve gram altın 850-875 seviyelerine kadar çıkabilir. Fakat 800 bandı çok önemli. Bu eşik aşılırsa yukarı yönlü bir seyir olabilir. Ancak Amerika'da enflayonu önleyici tedbirler daha şahince olursa gram altın 800 lira seviyelerinde kalabilir. Altın alıcılarının kısa vadeli değil orta ve uzun vadeli düşünmelerini daha doğru buluyorum."

FAİZ ARTIRIMI FİYATLAMASI BAŞLADI

Fed Başkan Yardımcısı Adayı Lael Brainard, ABD Senatosu'nda katıldığı oturumda, martta faiz artırımına açık olduğunun sinyalini verdi. Yıl boyunca birkaç faiz artışının öngörüldüğüne işaret eden Brainard, varlık alımları biter bitmez faiz artırımı yapabilecek durumda olacaklarını düşündüğünü söyledi. Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri sonrası, tahvil piyasalarında Fed'in yüzde 97 ihtimalle martta en az 24 baz puan faiz artışına gideceği fiyatlanıyor.

"800 TL VE ALTLARI ALIM FIRSATI"

Gram altının fiyatlamasının önemine değinen Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy, " Önümüzdeki 2-3 aylık sürece bakıldığında halen ısrarla 800TL altındaki seviyelerin önemli alım fırsatlar olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum." İfadelerini kullandı.

ABD MERKEZ BANKASI 2022 FED TOPLANTI TARİHLERİ

2022 yılında 8 kez gerçekleştirilecek FED FOMC toplantılarının tarihleri aşağıdaki gibidir.

2022 Ocak FED toplantı tarihi 25 – 26 Ocak FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mart FED toplantı tarihi 15 – 16 Mart FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mayıs FED toplantı tarihi 3 – 4 Mayıs FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Kasım FED toplantı tarihi 1 – 2 Kasım FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Aralık FED toplantı tarihi 13 – 14 Aralık FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

Tüm Trend haberleri için tıklayın