'800 TL ve altları alım fırsatı' Gram altın için geri sayım başladı!

Gram altın düşer mi yükselir mi? 800 lira altı gram altın için alım fırsat mı? 21 Ocak Cuma güncel altın fiyatları nedir? Merkez Bankası'nın faiz açıklamalarının ardından vatandaşlar son dakika altın fiyatlarını yakından takip ediyor. Uzmanlar tarafından, önümüzdeki 2-3 aylık sürece bakıldığında halen ısrarla 800TL altındaki seviyeler önemli alım fırsatı olarak değerlendirilirken ABD'li dev banka JP Morgan, Fed'in faiz artırmasıyla birlikte altın fiyatlarında düşüşün olabileceğine yönelik rapor yayımladı. JP Morgan analistleri, Fed'in 2022 yılında para politikasını sıkılaştırmaya başlamasıyla birlikte altının bu adımın etkilerine karşı dayanamayacağını düşünüyor.

'800 TL ve altları alım fırsatı' Gram altın için geri sayım başladı!

Altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ediyor. Merkez Bankası'nın faizleri yüzde 14'te sabit tutmasının ardından Fed'in 25 Ocak'taki yapacağı açıklamalar beklenilmeye başlandı. Peki gram altın düşer mi yükselir mi? 800 lira altı gram altın için alım fırsat mı? 21 Ocak Cuma güncel altın fiyatları nedir? Uzmanlara göre, önümüzdeki 2-3 aylık sürece bakıldığında halen ısrarla 800TL altındaki seviyeler önemli alım fırsatı olarak değerlendiriliyor. Gram altın an itibarı ile 795 liradan işlem görüyor. İşte altın fiyatlarındaki son dakika gelişmeleri...

SON DAKİKA ALTIN FİYATLARI NE KADAR?

GRAM ALTIN FİYATLARI 21 OCAK CUMA

Gram altın fiyatları 21 Ocak Cuma günü yatay yönlü seyrini muahfaza ediyor. Buna göre gram altın 793 lira alış ve 798 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI 21 OCAK CUMA

Çeyrek altın fiyatları 21 Ocak Cuma günü kaydedilen güncel verilere göre 1.270 lira alış ve 1.298 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

YARIM ALTIN NE KADAR?

2.533 lira

TAM ALTIN NE KADAR?

Tam altın: 5066 lira

ONS ALTINDA SON DURUM

Biz Finansal Danışmanlık Kurucu Ortağı Murat Özsoy açıklamalarında, "Ons altın dün yeni haftaya, geçen hafta da bahsetmiş olduğum 1820 dolar seviyelerinde hafif inişli çıkışlı bir seyir izleyerek başlamıştı. Haftanın ikinci gününe başlarken ise, ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yüzde 1.80 üzerine çıkması ile 1816 dolar seviyelerinde başladığını gördük. 1820 doların altına geri çekilmeler olması halinde 1813 dolar şu anda önemli destek seviyesi olarak öne çıkıyor." ifadelerini kullandı.

"800 TL VE ALTLARI ALIM FIRSATI"

Gram altının fiyatlamasının önemine değinen Murat Özsoy, " Önümüzdeki 2-3 aylık sürece bakıldığında halen ısrarla 800TL altındaki seviyelerin önemli alım fırsatlar olarak değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum." İfadelerini kullandı.

POWELL YÜKSEK ENFLASYONUN NEDENİNİ AÇIKLADI

Hafta boyunca Fed yetkilileri para politikasına ilişkin sözle yönlendirmelerde bulunurken, tahvil piyasalarında Fed'in bu sene 4 faiz artışına gideceği fiyatlanıyor. Fed Başkanı Powell hafta içinde yaptığı açıklamada, bankanın araçlarını ekonomiyi ve güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemenin yanı sıra yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmesini önlemek için kullanacaklarını ifade ederek, 'Devam eden salgına rağmen ekonomi hızla güçlendi. Bu durum, kalıcı arz ve talep dengesizliklerine ve darboğazlara, dolayısıyla yüksek enflasyona, neden oldu. Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine ulaşmakta kararlıyız' ifadelerini kullandı.

Salgın sonrası ekonominin bazı açılardan farklı olabileceğini, hedeflerin peşinde koşarken bu farklılıkları hesaba katmak gerekeceğini vurgulayan Powell, bu doğrultuda para politikasının sürekli gelişen ekonomiye ayak uydurarak geniş ve ileriye dönük bir bakış açısı benimsemesi gerektiğini bildirdi.

FAİZ ARTIRIMI FİYATLAMASI BAŞLADI

Fed Başkan Yardımcısı Adayı Lael Brainard, ABD Senatosu'nda katıldığı oturumda, martta faiz artırımına açık olduğunun sinyalini verdi. Yıl boyunca birkaç faiz artışının öngörüldüğüne işaret eden Brainard, varlık alımları biter bitmez faiz artırımı yapabilecek durumda olacaklarını düşündüğünü söyledi. Fed yetkililerinin sözle yönlendirmeleri sonrası, tahvil piyasalarında Fed'in yüzde 97 ihtimalle martta en az 24 baz puan faiz artışına gideceği fiyatlanıyor.

TAHVİL FAİZİ UÇTU, ONS ALTIN YÜKSELİŞE GEÇTİ

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi yüzde 1,81 ile son iki yılın en yükseğine çıkarken, haftayı yüzde 1,79 seviyesinden tamamladı. Dolar endeksi ise yüzde 0,6 azalışla 95,2'ye gerilerken, altının ons fiyatı yüzde 1,1 yükselişle 1817 dolara çıktı.

MERKEZ BANKASI OCAK AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN?

Merkez Bankası 2022 yılının ilk toplantısının 20 Ocak 2022 tarihinde gerçekleştirecek. Faiz kararı saat 14:00'te Merkez Bankası başkanı Şahap Kavcıoğlu tarafından duyurulacak. 24-25 Ocak'ta gerçekleştirilecek olan FED faiz kararı öncesinde alınacak olan kararın FED tarafından yapılması öngörülen karara göre şekillenmesi bekleniyor.

JP MORGAN'DAN DİKKAT ÇEKEN RAPOR

ABD'li dev banka JP Morgan, Fed'in faiz artırmasıyla birlikte altın fiyatlarında düşüşün olabileceğine yönelik rapor yayımladı.

JP Morgan analistleri, Fed'in 2022 yılında para politikasını sıkılaştırmaya başlamasıyla birlikte altının bu adımın etkilerine karşı dayanamayacağını düşünüyor. Raporda, Fed'in genişlemeci para politikasını terk etmesiyle birlikte altın ve gümüş fiyatları üzerinde 2022 yılı boyunca baskı oluşacağı, 2022'nin ilk çeyreğinde ons altının 1765 dolar seviyelerine gerileyeceğini ve istikrarlı şekilde düşmeye devam etmesinin beklendiğini söyledi. 2022 yılının son çeyreğinde altın fiyatlarının 1520 dolara kadar gerileyebileceği de raporda not edildi.

ABD MERKEZ BANKASI 2022 FED TOPLANTI TARİHLERİ

2022 yılında 8 kez gerçekleştirilecek FED FOMC toplantılarının tarihleri aşağıdaki gibidir.

2022 Ocak FED toplantı tarihi 25 – 26 Ocak FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mart FED toplantı tarihi 15 – 16 Mart FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mayıs FED toplantı tarihi 3 – 4 Mayıs FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Kasım FED toplantı tarihi 1 – 2 Kasım FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Aralık FED toplantı tarihi 13 – 14 Aralık FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

Tüm Trend haberleri için tıklayın