GÖKBEY'de müthiş gelişme! İstenilen seviyenin üzerine çıktı

TUSAŞ tarafından geliştirilen yerli genel maksat helikopteri GÖKBEY'e güç verecek TEI-TS1400 motoru, istenilen seviyenin üzerine çıkarak 1570 beygirin üzerinde bir performans sergiledi. GÖKBEY'in insanlı test uçuşlarının 1 yıl içinde başlaması bekleniyor.

GÖKBEY'de müthiş gelişme! İstenilen seviyenin üzerine çıktı

TUSAŞ tarafından geliştirilen GÖKBEY genel maksat helikopterinin motoru için test çalışmaları sürüyor. Yapılan denemelerde TEI mühendislerinin geliştirdiği 1400 beygirlik motor, istenilen seviyenin de üzerine çıkarak 1570 beygirlik bir performans gösterdi.

CNN Türk'te yer alan habere göre, Türkiye'nin ilk genel maksat helikopteri Gökbey, bu yıl Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde göreve başlayacak. Yerli helikopterin milli helikopter motoru ile havalanması içinse Eskişehir'deki TEI tesislerinde yoğun bir çalışma yürütülüyor.

30 KİŞİLİK BİR TEST EKİBİ VAR

TEI, Türk Savunma Sanayii'nin olmazsa olmazlarından.. Büyük sistemlerin motor projeleri burada üretiliyor. TEI her biri Türkiye'nin ilklerin olan motor projeleri buraya geliyor, burada test ediliyor ve görev hazır olduğu anlaşılıyor. Ekranların tamamı burada, 30 kişilik bir test ekibi var.

Test odasında şu an Türkiye'nin ilk milli helikopteri olan GÖKBEY'de kullanılacak yerli ve milli motor var. Burası özel bir oda. Türkiye için bir ilk olan motor burada testlerden geçiyor. Bu motor yapılırken bir test merkezi de yoktu. Bu merkez de uzman test ekibi tarafından gerçekleştirildi. 5 Aralık 2020'de ilk prototip ortaya çıktı ve testler devam ediyor. İşte bu cihazlara bağlanan motor test ediliyor.

TEST SÜRECİ TAMAMLANDIKTAN SONRA SERİ ÜRETİME BAŞLAYACAK

Tabii bugüne kadar yüzlerce saatlik testten geçti. Akıllarda tek bir soru vardı: Motor istenilen performansı gösterebilecek mi? İşte burada tüm kabiliyetleri zorlanıyor. Sıcakta ve soğukta test sürecine giriyor. 1 yıl içinde insanlı test süreci başlayacak. GÖKBEY yerli motorla havalanacak. Test süreci tamamlandıktan sonra seri üretime başlayacak. Bunun için kritik tarih 2024.

İSTENİLEN SEVİYENİN ÜZERİNDE

Aslında burada önemli bir bilgi var. Bu motor 1400 beygirlik bir motor. TEI mühendislerini geliştirdikleri bu motor kabiliyetlerinin istenilen seviyenin üzerine çıkarak 1570 beygirin üzerinde bir performans gösterdi.

1 YIL İÇİNDE İNSANLI TEST UÇUŞLARI BAŞLAYACAK

Bu da aslında buradaki bilgi birikimlerinin daha fazlasını yapacağının göstergesi olacak. Artık gözler 1 yıl içinde insanlı test uçuşlarının başlamasında olacak.

Tüm Trend haberleri için tıklayın