Faturayı ödemeyen ülkeleri Rusya ile tehdit etmişti... AB'den sert cevap: Ciddi olalım!

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın, 'NATO üyeliğinin faturasını ödemeyen' ülkeleri Rusya ile tehdit etmesine Avrupa Birliği (AB) sert cevap verdi.

Faturayı ödemeyen ülkeleri Rusya ile tehdit etmişti... AB'den sert cevap: Ciddi olalım!

AA

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın NATO'ya karşı finansal yükümlülüklerini yerine getirmeyen müttefiklere yönelik herhangi bir Rus saldırısını engellememe tehdidinde bulunduğu ifadelerine, "Ciddi olalım. NATO, 'alakart' bir ittifak olamaz. Ya vardır ya da yoktur." dedi.

Borrell, AB ülkelerinin kalkınma bakanlarının Brüksel'deki gayriresmi nitelikli toplantısının girişinde basına açıklamalarda bulundu.

NATO'nun bir kişinin sözüne bağlı olarak değişebilecek bir kuruluş olmadığını kasteden Borrell, "NATO, ABD Başkanı'nın 'mizahına' göre çalışan bir ittifak olamaz. 'Şimdi evet. Yarın hayır. Duruma göre değişir, sen kimsin?' şeklinde çalışamaz. Ciddi olalım. NATO, 'alakart' bir ittifak olamaz. Ya vardır ya da yoktur." dedi.

Borrell, Trump'ın söz konusu ifadelerini "aptalca" olarak nitelendirerek "Zamanımı ABD'deki bu seçim kampanyası sırasında ortaya çıkan aptalca fikirler üzerine yorum yaparak geçirmeyeceğim." diye konuştu.

- TRUMP'IN AÇIKLAMALARI

Eski ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin South Carolina eyaletinde yaptığı konuşmada, başkan olduğu dönemde, NATO'ya karşı finansal yükümlülüklerini yerine getirmeyen müttefiklere yönelik herhangi bir Rus saldırısını engellememe tehdidinde bulunduğunu söylemişti.

Trump, Biden'la yine alay etti: Hayatta olduğundan bihaber

NATO üyelerine tehdit! Rusya'yı saldırmaya teşvik ederim

Tüm Trend haberleri için tıklayın