Bir ülke daha savaşa katılıyor: Nükleer silah yasağı kaldırıldı

Ukrayna'yı işgal eden Rusya'nın bölgedeki en yakın müttefiki olan Belarus, bölgeye paraşütçü askerlerini indirmeye hazırlanıyor. Belarus, dün düzenlenen bir referandumla ülkede nükleer silah bulunmasına dair yasağı kaldırdı.

Bir ülke daha savaşa katılıyor: Nükleer silah yasağı kaldırıldı

BBC Türkçe

Rus askerlerinin Ukrayna'yı işgal etmek için kullandığı Belarus'ta, Belarus ordusunun da savaşa hazırlandığı aktarılıyor. Haberini adını açıklamadığı bir ABD yetkilisine dayandıran Washington Post gazetesi, Belarus ordusunun bugün Ukrayna'ya girebileceğini aktardı.

BBC konuyla ilgili bilgi almak için Beyaz Saray ve ABD Savunma Bakanlığı'na e-posta gönderdi.

Belgeler sızdırıldı! Rusya bu detayı hesaba katmadı

Kyiv Independent gazetesi de birden fazla kaynağa dayandırdığı haberinde Belaruslu paraşütçü askerlerin Ukrayna'ya gönderilebileceğini yazdı.

Ukrayna'nın kuzeydeki komşusu olan Belarus, yıllardır Rusya'nın en yakın müttefiklerinden. Rusya'nın işgalci lideri Vladimir Putin, Ocak ayının sonlarında yaklaşık 30 bin asker, onlarca savaş uçağı ve füzelerini tatbikat bahanesiyle Belarus'a gönderdi.

İngilizler duyurdu: Zelenski'yi öldürme emri verildi

İki ülkenin orduları 10 günlük bir gövde gösterisine girişti, ardından Rusya askerlerinin bir süre daha Belarus'ta kalacağını duyurdu. Bundan dört gün sonra da, Ukrayna işgali başladı.

Ukraynalı muhabirden AB'ye zor soru: Daha fazla insanın ölmesini mi bekliyorsunuz?

Ülkenin otoriter yönetimi, dün düzenlenen bir referandumun ardından Belarus'ta nükleer silah bulunmasına dair yasağı kaldırdı. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Pazar günü Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko ile telefonda konuşmuş, Lukaşenko'nun "Belarus askerlerinin Ukrayna'ya girmeyeceğine dair söz verdiğini" söylemişti.

Rusya Ukrayna savaşında Bayraktar sahnede: Cehenneme hoş geldin

Almanya'dan Putin çıkışı: Eşi benzeri görülmemiş yaptırım hazırlıyoruz

  • rusya ukrayna son dakika
  • belarus son durum
  • ukrayna işgal
Tüm Trend haberleri için tıklayın