Bir ülke daha mı savaşa giriyor? Bölgede hareketlilik başladı

Belarus Savunma Bakanlığı, silahlı kuvvetlerin bugün büyük çaplı bir tatbikata başladığını duyurdu. Peki, Belarus da savaşa girerek Rus ordusuna destek mi olacak?

Bir ülke daha mı savaşa giriyor" Bölgede hareketlilik başladı

İHA

Belarus Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, silahlı kuvvetlerin savaşa hazır olma durumlarını test etmek için büyük çaplı ve ani bir tatbikata başladığı aktarıldı.

"TATBİKAT TEHDİT AMAÇLI DEĞİL"

Tatbikatın komşu ülkeleri ve Avrupa toplumunu tehdit etmediğini belirten bakanlık, "Savaşa hazırlık testinin, halka açık yollarda trafiği yavaşlatabilecek kadar önemli sayıda askeri aracın hareketini içermesi planlanıyor. Sürmekte olan faaliyetler, en etkili asker eğitimi biçimlerinden biridir ve bir bütün olarak ne Avrupa toplumu için ne de özellikle komşu ülkeler için herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır" ifadelerini kullandı.

UKRAYNA: BELARUS SAVAŞA GİRERSE BİZ HAZIRIZ

Belarus ordusunun bugün ani bir tatbikata başlamasının ardından Kiev tarafından açıklama geldi. Ukrayna'nın, Belarus'un Rusya'nın yanında savaşa girmesi halinde bu duruma hazır olduğunu ifade eden Ukrayna Devlet Sınır Teşkilatı Sözcüsü Andriy Demchenko, "Rusya Federasyonu'nun bir noktada Belarus topraklarını ve Belarus Silahlı Kuvvetleri'ni Ukrayna'ya karşı kullanabileceğini göz ardı etmiyoruz. Bu yüzden hazırız" açıklamasında bulundu.

BELARUS, RUSYA'YA AÇIK AÇIK DESTEK VERİYOR

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüş ve iki lider Ukrayna'daki son durumu ele almıştı.

Belarus, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarını "askeri operasyon" olarak değerlendirerek Rusya'nın yanında yer alıyor.

Türkiye için bakın ne yaptılar! NATO İHA'sından dikkat çeken rota

AB'den Rus petrolünün Avrupa'ya ithalatına yasaklama

Yunan siyasetçiden çok konuşulacak açıklama: Türkiye en güçlü silah olan İHA'ları verdi

Kimliği ortaya çıktı! "Kiev Hayaleti" öldürüldü

  • belarus savunma bakanlığı
  • belarus savaşı mı giriyor
  • rusya ukrayna savaşı
Tüm Trend haberleri için tıklayın