Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alper Şener: Yedi günlük karantina bulaş zincirini kıracak

Karantina süresi uzun olduğu için çoğu kişinin teste gitmediğini ve bulaşı artırdığını belirten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alper Şener, “Bu sürenin 7 güne indirilmesi bulaş zincirini kırabilir. Test sayısıyla birlikte pozitif sayısı da yükseldi” dedi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alper Şener: Yedi günlük karantina bulaş zincirini kıracak

OmIcron varyantında Türkiye'de yavaş ve kademeli bir tırmanış görüldüğünü belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, son durumu değerlendirdi. Günlük 10 bin civarında vaka artışı olsa da hızlı tırmanma trendine henüz girilmediğini belirten Prof. Dr. Şener, "Bu yükselişi ocak ayının sonu ve şubatın ilk iki haftasında görebiliriz. Süreç öğrencilerin yarı yıl tatil dönemine gelmesiyle avantaj sağlayabilir. Vaka sayıları yükselmişken, statik faza geçebilir" diye konuştu.

3. DOZU OLAN KORUNUR

Kapanmanın çare olmayacağını belirten Prof. Dr. Şener, "Omicron baskın varyant haline gelmeden vatandaşların zamanı var. 3'üncü dozunu olanlar, Omicron dahil tüm varyantlardan korunma yelpazesinin altına girmiş olacak" diye konuştu. Omicron varyantı nedeniyle uygulanan test stratejisine de değinen Prof. Dr. Şener, şöyle devam etti: "Vatandaşların ciddi bir kesimi 14 gün ve üstü karantinadan sakındığı için test yaptırmaya gitmiyordu. Delta ve Delta Plus'ta iki hafta ve üzerinde devam eden test pozitifliği söz konusuydu. Omicron'da virüsün ortaya çıkma süresi 1 haftanın altında. Dolayısıyla birçok ülke karantina süresini 5-7 gün, bazı ülkeler ise 10 gün uyguluyor."

TEST SAYISI ARTTI

"Türkiye'de test verilerek 5'inci günden sonra negatifse, test verilmeden ise 7'nci günde karantinanın sonlandırılması kararlaştırıldı. Bu bizim için bulaş zincirini kırmak için önemli olabilir. Nedeni ise çoğu kişinin karantina süreleri uzun diye işyerleriyle ilgili sorun yaşamamak gibi gerekçelerle test yaptırmıyor olması. Bu durum, virüsün yayılmasına yol açıyordu. Yeni sistemle Türkiye'de test sayısıyla birlikte test pozitif sayısı da yükseldi. Daha çok kişi test vermeye gelmeye başladı."

OMİCRON'UN ARTIŞ MERKEZİ İSTANBUL

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Omicron kaynaklı vakaların artış merkezinde İstanbul var. Son üç hafta içinde, Türkiye genelinde hastaneye yatışlarda yüzde 6,2 artış oldu. Yoğun bakımda belirgin artış yok. Kayıplarımızın büyük kısmı, 60 yaş üzerindeki kronik hastalar" dedi.

Tüm Trend haberleri için tıklayın