Bilim insanlarını heyecanlandıran gelişme! 66 milyon yıllık çok iyi korunmuş dinozor embriyosu bulundu

Çin'in Ganzhou kentinde çok iyi korunmuş şekilde bulunan dinozor embriyosu bilim insanlarını heyecanlandırdı. 'Bebek Yingliang' adı verilen dinozor fosili, daha önce dinozorlarda rastlanmayan ve kuşlara benzeyen bir duruşa sahip.

Bilim insanlarını heyecanlandıran gelişme! 66 milyon yıllık çok iyi korunmuş dinozor embriyosu bulundu

Bilim insanlarını heyecanlandıran gelişme Çin'de yaşandı. "Bebek Yingliang" adı verilen dinozor fosili, Çin'in Ganzhou kentinde bulundu. En az 66 milyon yıllık, çok iyi şekilde korunmuş olan dinozor fosilinin bir dinozor embriyosu olduğu paylaşıldı.

"Bebek Yingliang" adı verilen dinozor fosili, Çin'in Ganzhou kentinde bulundu.

Birmingham Üniversitesi araştırmacısı Fion Waisum Ma, verdiği demeçte, "Tarihte şimdiye kadar bulunan en iyi korunmuş dinozor embriyolarından biri." ifadesini kullandı.

DURUŞU KUŞLARINKİNE BENZİYOR

Ma ve meslektaşları, Bebek Yingliang'ı, ayakları iki yanda ve arkası kıvrılmış halde buldu. Bunun, daha önce dinozorlarda rastlanmayan ve kuşlara benzeyen bir duruş olduğuna dikkat çekildi.

Araştırmacılar, dinozor fosilinin 66 ila 72 milyon yıllık olabileceğini bildirdi.

Bebek Yingliang adındaki dinozor yavrusu kıvrık halde dursa da toplam uzunluğunun kuyruğu dahil 27 santimetre olduğu tahmin ediliyor. Fosil 17 santimetrelik bir yumurtanın içinde yer alıyor. Eğer Yingliang yaşasaydı 2-3 metre boyuna ulaşabilirdi.

  • dinozor
  • bebek yingliang
  • baby yingliang
Tüm Trend haberleri için tıklayın