Batı'da doğalgaz krizi tırmanıyor: Bu hasta bir şey...

Rusya'nın geçen ay Polonya'ya gaz tedarikini durdurması sonrası bölgede doğalgaz krizi her geçen gün büyüyor. Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Norveç'i Ukrayna ihtilafının ortasında “haksız” petrol ve gaz parası elde etmekle suçladı.

Batı'da doğalgaz krizi tırmanıyor: Bu hasta bir şey...

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Cumartesi günü Ulusal Gençlik Diyaloğu Kongresi'nde yaptığı açıklamada, Norveç'in Rusya ile Ukrayna arasında devam eden ihtilafın ortasında petrol ve gaz fiyatları yükselirken elde ettiği "fazla" karı paylaşması gerektiğini söyledi.

"Norveç'e gaz için devasa bir para mı ödemeliyiz? Bir yıl önce ödediğimizden dört ya da beş kat daha fazla? Bu hasta bir şey..." dedi ve Norveç'in yıllık ortalama gaz ve petrol karının bu yıl "100 milyar euroyu aşacağını" iddia etti. "Bu fazla karı paylaşmalılar. Normal değil, haksız bir kazanç" dedi.

MOSKOVA GEÇEN AY POLONYA'YA GAZ TEDARİKİNİ DURDURDU

TRT Haber'in RT News'e dayandırdığı haberde; Polonya, Rusya tarafından kesilmeden önce aktif olarak gaz stoku yapıyordu ve Alman Gascade, Nisan ayı sonlarında ters gaz akışında büyük bir artış açıkladı.

Moskova, Avrupa yaptırımlarına yanıt olarak Rusya tarafından sunulan yeni bir plan kapsamında Varşova'nın yakıt için ruble ödemeyi reddetmesinin ardından geçen ay ülkeye gaz tedarikini durdurdu.

YENİ PROJE İLE RUS GAZINA BAĞIMLILIK AZALACAK

Polonya, eski kömürle çalışan ekipmanı aşamalı olarak kaldırmaya çalışırken, son yıllarda gaz talebinin istikrarlı bir şekilde arttığını gördü.

Varşova'nın bu yıl içinde Norveç'ten bir gaz boru hattı tamamlaması bekleniyor. Bu Polonya'nın Rus gazına olan bağımlılığını azaltmasına yardımcı olması beklenen büyük bir proje.

Avrupa-Rusya arasındaki ipler kopmak üzere... Gözler Türkiye'ye çevrildi

Resmen harekete geçtiler! AB ve ABD Venezuela'ya sarıldı

AB'de Rusya çatlağı! Anlaşma sağlanamadı

Petrol ve doğalgazda yeni dönem! Resmen çığır açacak

  • barı doğalgaz krizi
  • polonya norveç
  • norveç doğalgaz krizi
Tüm Trend haberleri için tıklayın