Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan da kullanmıştı... Dört mevsim tercih ediliyor! Dünya 'şal şepik' kumaşını tanıyınca hayran kalacak

Siirt'te üretilen ‘şal şepik' kumaşı, dünyaya açılmak için destek bekliyor. Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Siirt ziyaretinde ‘şal şepik' kumaşı kullanılan kıyafetleri tercih etmişti.

AA

Siirt Eruh'ta üretilen 'şal şepik' kumaşı, dünyaya açılmak için destek bekliyor. Başkan Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın 7 Aralık'taki Siirt ziyaretinde giydiği kıyafetlerde tercih ettiği şal şepik kumaşı, dünyaya açılmak için destek bekliyor. Üzerlerindeki özel kumaşın sorulması üzerine Emine Erdoğan'ın 'şal şepik' için teşvik verilerek geleceği taşınmasını istemesi Siirt'teki üreticilere umut oldu. Eruh Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Seyfettin Çelik, 2000'li yılların başlarında kaybolmaya yüz tutan kumaşın üretiminin yaygınlaşması için çalışma başlattıkların söyledi.

Başkan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Siirt ziyaretinde 'şal şepik' kumaşı kullanılan kıyafetleri tercih etmişti.

Dört mevsim tercih edilen 'şal şepik' kumaşı yazın serin kışın sıcak tutuyor.

40 YILA KADAR DAYANIKLI

Usta öğretici Leyla Çekin, saf keçi tiftiğinden elde edilen kumaşın 10 aşamadan geçip el yapımı tezgâhlarda farklı renklerde dokunduğunu anlattı. Ustalardan Kerem Erdemci de tamamen doğal olan kumaşın 30-40 yıl kadar dayanabildiğini dile getirdi.

Tüm Trend haberleri için tıklayın