Avrupa ülkesinde sıkı güvenlik! WhatsApp, Telegram ve Signal kullanmak yasaklandı

Teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkan birçok uygulama güvenlik açığını da beraberinde getiriyor. Son yılların en popüler iletişim uygulamalarından WhatsApp, Telegram ve Signal güvenlik sebebiyle İsviçre Ordusu'nda yasaklandı. Ordu sözcüsü Daniel Reist, WhatsApp, Signal ve Telegram gibi uygulamaların, kişisel verilere erişime imkan tanıyan CLOUD yasasına tabi olduğu için yasaklandığını dile getirdi.

Avrupa ülkesinde sıkı güvenlik! WhatsApp, Telegram ve Signal kullanmak yasaklandı

WhatsApp, Telegram ve Signal gibi popüler mesajlaşma ve konuşma uygulamalarına İsviçre Ordusu yasak getirdi. Son yıllarda veri sızdırdığı öne sürülen ve güvenlik açığına sebep olduğu söylenen uygulamalar İsviçre Ordusu tarafından kara listeye alındı. Uygulamaların kişisel verilere erişime imkan tanıyan CLOUD yasasına tabi olduğu için yasaklandığını dile getirildi.

THREEMA KULLANMA TALİMATI VERİLDİ

Tages Anzeiger gazetesinde yer alan habere göre İsviçre ordusu, ABD'nin internetteki kişisel verilere erişimine imkan tanıyan CLOUD yasası kapsamındaki WhatsApp, Signal ve Telegram gibi uygulamaları güvenli bulmayarak, ordu personeline yerel mesajlaşma uygulaması Threema'yı kullanma talimatı verdi.

Gazeteye demeç veren ordu sözcüsü Daniel Reist, "Uygulamayı geliştiren firma İsviçre merkezli olduğu için ABD'li firmalar gibi CLOUD yasasına bağlı işlemiyor." ifadelerini kullandı. Reist, ordu içindeki telsiz ve diğer haberleşme vasıtalarının, alınan karardan bağımsız olarak kullanımının aynı şekilde süreceğini kaydetti.

Daha önce Facebook adıyla faaliyet gösteren ABD merkezli Meta firmasına ait WhatsApp, İsviçre'de 16-64 yaş aralığındaki vatandaşların yüzde 80'i tarafından kullanılıyor.

2012'de geliştirilen ve İsviçre ordu personelinin kullanacağı Threema'nın ise dünya genelinde 10 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Diğer bir çok popüler mesajlaşma uygulaması gibi CLOUD yasasına tabi olan WhatsApp'ın kişisel verileri koruma hususunda güvenilirliği tartışılıyor.

ABD'de 2018'de yürürlüğe giren CLOUD yasası, dünya genelinde internet kullanıcılarının WhatsApp, Facebook ve Instagram gibi uygulamalardaki kişisel verilerine, gerekli görüldüğünde ulaşılabilmesini öngörüyor. Bu tür mobil uygulamalarda kişiye ait veriler, "bulut" adı verilen hafıza disklerine yedekleniyor.

Tüm Trend haberleri için tıklayın