84.3 milyonun maaşı noktası virgülüne hesaplanıyor! Net-brüt maaşlar en az... Asgari ücreti artıracak 3 formül!

Temmuz ayı için geri sayım başladı. Bu kapsamda milyonlarca çalışan asgari ücretteki son dakika gelişmelerine odaklandı. Konu hakkında peş peşe açıklamalar geliyor ve milyonlarca çalışanı yakından etkileyecek görüşmelerin yakında başlaması bekleniyor. Asgari ücretin artışı için 3 formül öne çıktı. İlk olarak 1 Temmuz 2023 tarihi ön plana çıkıyor. İkinci madde olarak aylık enflasyona göre artış yapılması. 3. yöntem olarak sigorta primlerinin kaldırılması gündeme geliyor.

84.3 milyonun maaşı noktası virgülüne hesaplanıyor! Net-brüt maaşlar en az... Asgari ücreti artıracak 3 formül!

Asgari ücreti artıracak 3 formül! 84.3 milyonun maaşı noktası virgülüne hesaplanıyor. Asgari ücretin ne kadar olacağı 84 milyon vatandaşın özellikle son günlerde merak ettiği konulardan birisi oldu. Temmuz ayına artık günler kala doğrudan 7 milyon vatandaşı ilgilendiren konu sık sık konuşuluyor. Yakın bir zaman komisyonun toplanarak sürecin başlayacağı gündeme geldi. Önümüzdeki günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yeni rakamı belirlemesi için toplantı yapmaya çağırması bekleniyor.

ZAM İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Son yaşanan gelişmelerle birlikte asgari ücrette temmuz ayı itibarıyla bir artış olacağı netleşti. Bu artışın gerçekleşmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından göreve çağrılması ve sonrasında yeni bir asgari ücret belirlemesi gerekiyor.

YÖNTEM 1: TEMMUZ 2023'E KADAR BELİRLENEBİLİR

Tarafların katılımıyla gerçekleşecek görüşmeler sonrasında asgari ücretin yıl sonuna ya da Temmuz 2023'e kadar belirlenmesi söz konusu olabilir. Yönetmelik uyarınca asgari ücretin en geç iki yılda bir olmak üzere belirlenmesi söz konusu. Dolayısıyla komisyon 1 Temmuz 2022 ila 1 Temmuz 2023 arasında geçerli olacak bir asgari ücret belirleyebilir. Diğer yandan yalnızca 1 Temmuz 2022 ila 31 Aralık 2022 arasında geçerli asgari ücret belirlenerek Aralık ayında yeniden komisyonun toplanması da sağlanabilir. Bu şekilde asgari ücrette belirlenecek oranda bir artışın hayata geçirilmesi söz konusu olacaktır.

YÖNTEM 2: AYLIK ENFLASYONA GÖRE ARTIŞ

İkinci yöntem ise yeni asgari ücretin doğrudan enflasyon oranındaki artışa endekslenmesi olabilir. Eşel-mobil olarak bilinen bu yöntem hayata geçerse daha önce kamu işçileri için 1997-1998 yılları arasında uygulanan eşel-mobil sisteminin, yıl sonuna kadar hayata geçirilmesi söz konusu olacaktır. Belirlenecek tarihe kadar aylık ya da üç aylık enflasyon oranında asgari ücretin güncellenmesinin sağlanacağı sistemin hayata geçmesi sonrası 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenen aralıklarla enflasyon oranında artırılması söz konusu olacaktır. Bu yöntemin fiyatlarda artışı körükleme ihtimali de olduğu için özellikle ekonomi yönetimini çekinceleri ortaya çıkacaktır.

YÖNTEM 3: SİGORTA PRİMLERİ KALDIRILABİLİR

Komisyon asgari ücrette gerçekleşecek artışın yöntemini, işçiden kesilen sigorta primlerinin azaltılması ya da belirli bir süre için kaldırılması şeklinde de belirleyebilir. Hali hazırda brüt asgari ücret 5.004 TL, ancak sigorta primi işçi hissesi olan 700,56 TL ve işsizlik sigortası primi işçi hissesi olan 50,04 TL'nin kesilmesi sonrası işçinin eline geçen net rakam 4.253,4 TL oluyor.

Bu kesinti yıl sonuna kadar tamamen kaldırılırsa asgari ücretlinin eline geçen net rakam yüzde 17.64 artacaktır. Bu şekilde yapılacak artış, devletin prim gelirlerinden vazgeçmesi suretiyle asgari ücretlinin eline geçen net rakamın artması anlamına gelecektir. Ancak bu yöntem SGK'nın prim gelirlerinin azalmasına neden olacaktır.

Tüm Trend haberleri için tıklayın