Uzmanlardan altın yatırımcısına kritik uyarı! Altında ibre tersine döner mi?

Altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek mi? Gram altın düşecek mi? Ellinde altını olanlar ne yapmalı? Altında ibre tersine döner mi? sorularına yanıt arayan vatandaşlar son dakika altın haberlerini yakından takip ediyor. Gram altın an itibarı ile 675 seviyelerinden işlem görürken Uzmanlar, Noel ile yılbaşı tatillerinin birleştirilmesi ve döviz kurlarındaki hareketlilikten dolayı altında yaşanacak oynaklıklar sebebiyle vatandaşlara anlık al-satlardan uzak durma çağrısında bulundu. Altın fiyatlarının nasıl şekilleneceğini merak eden yatırımcının gözü 2022 FED faiz kararına çevrildi. 2022 Ocak FED toplantı tarihi 25–26 Ocak tarihlerinde yapılacak. İşte haberimizin detayları...

Uzmanlardan altın yatırımcısına kritik uyarı! Altında ibre tersine döner mi"

Altın fiyatlarındaki hareketlilik devam ediyor. Gram altın son dakika itibarı ile 675 lira seviyelerinden işlem görürken altın fiyatlarındaki oynaklık sürüyor. Peki, altın fiyatlarındaki yükseliş sürecek mi? Gram altın düşecek mi? Elinde altını olanlar ne yapmalı? Analistler, bu hafta zayıf veri gündemi ve yatırımcıların Noel ile yılbaşı tatillerinin birleştirilmesi dolayısıyla altının ons fiyatında sakin bir seyrin hakim olduğunu ifade etti. Yurt içinde ise döviz kurlarındaki dengelenme sürecine paralel altın fiyatlarında oynaklığın devam ettiğini belirten uzmanlar, vatandaşları anlık al-sat işlemlerinden uzak durmaya çağırdı. İşte 28 Aralık Salı güncel altın fiyatları...

GRAM ALTIN FİYATLARI 28 ARALIK SALI

Gram altın fiyatları 27 Aralık Pazartesi günü kaydedilen güncel verilere göre 675 liradan işlem görüyor

ÇEYREK ALTIN FİYATLARI 28 ARALIK SALI

Çeyrek altın fiyatları 27 Aralık Pazartesi günü kaydedilen güncel verilere göre 1075 lira alış ve 1119 lira satış fiyatı üzerinden işlem görüyor.

Öte yandan yarım altının fiyatı alışta 2 bin 150 TL ve satışta 2 bin 421 TL. Cumhuriyet altını ise 4 bin 409 TL alış fiyatına ve 4 bin 4552 TL satış fiyatında seyrediyor. Altının onsu ise 1.812 dolar seviyesinde ilerliyor.

Altın ve döviz kurlarının nasıl şekilleneceğini merak eden yatırımcının gözü 2022 FED faiz kararına çevrildi. Aralık ayının başından bu yana ABD Merkez Bankası'nın (FED) toplantısı ile yoğun haber ve veri gündemi takip edildi. FED aralık ayında beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık varlık alım programında 30 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurdu.

FED FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN YAPILACAK?

FED'in 2022 yılında yapacağı toplantı Ocak ayının sonunda yapılacak. Yer alan bilgiye göre 2022 Ocak FED toplantı tarihi 25 – 26 Ocak tarihlerinde.

FED FAİZ KARARI OCAK AYINDA NE OLUR?

FED aralık ayında beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakırken, aylık varlık alım programında 30 milyar dolarlık azalışa gidileceğini duyurmuştu. FED Başkanı Jerome Powell ve yetkililer son toplantıda varlık alımını azaltma sürecini hızlandırma kararı almış, 2022 yılı için 3 faiz artışı sinyali vermişti.

ABD MERKEZ BANKASI 2022 FED TOPLANTI TARİHLERİ

2022 yılında 8 kez gerçekleştirilecek FED FOMC toplantılarının tarihleri aşağıdaki gibidir.

2022 Ocak FED toplantı tarihi 25 – 26 Ocak FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mart FED toplantı tarihi 15 – 16 Mart FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Mayıs FED toplantı tarihi 3 – 4 Mayıs FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Haziran FED toplantı tarihi 14 – 15 Haziran FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Temmuz FED toplantı tarihi 26 – 27 Temmuz FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Eylül FED toplantı tarihi 20 – 21 Eylül FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Kasım FED toplantı tarihi 1 – 2 Kasım FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

2022 Aralık FED toplantı tarihi 13 – 14 Aralık FOMC toplantısı (Federal Rezerv Açık Piyasa İşlemleri Komitesi)

Çalışanların gözü ocak ayı zammında! İşte beklenen zam oranı!

Tüm Trend haberleri için tıklayın