ABD'den kritik karar! Yaptırımları hafifletecek

Venezuela hükümeti ve muhalefeti BM programı çerçevesinde görüşmeler için anlaştı. ABD'nin de buna destek için ülkeye yönelik bazı petrol yaptırımlarını hafifletmeyi kabul ettiği belirtildi.

ABD'den kritik karar! Yaptırımları hafifletecek

AA

Venezuela hükümeti ve muhalefetinin, Birleşmiş Milletler (BM) insani yardım programı çerçevesinde anlaşmaya vardığı, ABD'nin de buna destek için ülkeye yönelik bazı petrol yaptırımlarını hafifletmeyi kabul ettiği belirtildi.

Meksika'nın Meksiko City şehrinde imzalanan anlaşma ile tarafların, yoksullar için sağlık, gıda ve eğitim programlarını finanse etmek için BM tarafından yönetilen bir fon oluşturma konusunda uzlaştıkları kaydedildi.

Anlaşmaya Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro, muhalefet lideri JuanGuaido ve ABD tarafı temsilcilerinin imza attığı ifade edildi.

Öte yandan, Joe Biden yönetiminin de taraflar arasında yeniden başlatılan yeni müzakereleri hızlandırmak amacıyla Venezuela'ya yönelik bazı petrol yaptırımlarını hafiflettiği açıklandı.

ABD Hazine Bakanlığı'nın, anlaşmaya destek için petrol devi Chevron'a Venezuela petrollerini çıkarılması konusunda sınırlı şekilde izin verdiği bildirildi.

VENEZUELA DEVLET BAŞKANI MADURO MUHALEFET İLE YENİ BİR SAYFA AÇTIKLARINI SÖYLEDİ

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhalefet ile Meksika'da yeniden başlayan diyalog görüşmelerinin ülkesi adına "yeni bir sayfa açtığını" duyurdu.

Twitter hesabından muhalefetle imzalanan kısmi anlaşmayı paylaşan Maduro, "Başkanlığını yaptığım Bolivarcı Hükûmet ile muhalefetin oluşturduğu Üniter Platform arasındaki müzakere sürecinin yeniden başlaması, AB'ye doğru ilerlemek için yeni bir sayfa açtı. Bu anlaşma, Venezuelalıların barış ve esenliği içindir." ifadesini kullandı.

  • Venezuela Devlet Başkanı Maduro
  • Maduro son dakika
  • Maduro yeni bir sayfa
Tüm Trend haberleri için tıklayın